ABD Kongresi’nden “kripto üzerindeki gizemi kaldıracak” toplantı

ABD'de başta sabit coin'ler olmak üzere aylardır devam eden tartışmalara ABD Kongresi de, düzenleyeceği bir toplantıyla katılacak. Kongre'nin Ortak Ekonomik Komitesi, 17 Kasım tarihinde devletin dijital varlıklar konusundaki rolünü netleştirmeye odaklanan bir toplantı düzenleyecek. Toplantı başlığının ise "Kripto üzerindeki gizemi kaldırmak" olması dikkat çekiyor.

ABD’uzun zamandır birçok devlet kurumu kripto paraların regüle edilmesi konusunu tartışıyor ancak şu ana kadar önemli bir yol katedilmiş gibi de gözükmüyor. FED’den SEC’ye, Hazine Bakanlığı’ndan Kongre üyelerine kadar birçok kurum ve kişi özellikle yaz aylarında kripto para odaklı büyük tartışmaların içinde bulundular ancak FED başkanı Jerome Powell’ın “Çin’deki gibi kripto paraları yasaklamak gibi bir niyetimiz yok” açıklaması dışında konuyla ilgili net sözler hiçbir zaman söylenmedi.

“Kripto üzerindeki gizemi kaldırmak”

Sabit coin’lerden, Gary Gensler’ın merkeziyetsiz finansa bakış açısına kadar birçok konunun tartışıldığı devlet katında bu kez de Kongre önemli isimlerin katılacağı bir toplantı düzenleyecek. Toplantı 17 Kasım’da yapılacak ve başlık da “Kripto üzerindeki gizemi kaldırmak: Dijital Varlıklar ve hükumetin rolü” olacak. Toplantının Youtube üzerinden de canlı verileceği belirtildi.

Toplantıya, Komite’nin de başkanı olan ve Temmuz ayında dijital varlıkları regüle eden bir yasa tasarısı sunan Temsilciler Meclisi üyesi Don Beyer başkanlık edecek.

Toplantıda 4 uzman ismin de bulunması ve fikirlerini paylaşmaları bekleniyor. Bu kişiler şu şekilde:

Alexis Goldstein: Washington merkezli Open Markets Enstitüsü’nde finansal politikalar yöneticisi

Tim Massad: Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu eski başkanı ve Harvard Üniversitesi’nin bir alt kuruluşu olan Harvard Kennedy Okulu’nda araştırma görevlisi

Kevin Werbach: Wharton Üniversitesi’nde hukuk çalışmaları ve iş etiği profesörü, üniversitenin blok zinciri ve dijital varlıklar projesinin yöneticisi

Peter Van Valkenburgh: Coin Center’da araştırmalardan sorumlu yönetici

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl