ABD Kongresi’ne kripto paralarla ilgili iki kanun teklifi sunuldu

ABD Kongresi'ne, son dönemde en çok tartışılan konulardan biri olan kripto paralarla ilgili, Çarşamba günü iki ayrı kanun tasarısı sunuldu. İki tasarı, Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu'na (CFTC) kripto paraları regüle etme, blok zincir teknolojisinin büyümesi için önünün açılması ve fiyat manipülasyonunun önüne geçme sorumluluğunun verilmesini talep ederken, bunun sonucunda ABD'nin kripto para endüstrisinde küresel bir güç olacağını belirtiyor.

ABD’deki trilyon dolarlık altyapı kanun tasarısının kripto paralardan veri alınmasını öngören maddeleri için haftalarca tartışmalar yaşayan Kongre, yeni iki yasa tasarısıyla karşı karşıya kaldı. Çarşamba günü, kripto para destekçisi olarak bilinen Cumhuriyetçi senatör Darren Soto tarafından Kongre’ye sunulan iki yasa tasarısının, diğer kripto para dostu olan senatörler tarafından da desteklendiği belirtildi.

Regülasyon sorumluluğu hangi kurumda hala belli değil

Yeni önerilen yasa tasarıları kabul edildikleri takdirde, CFTC’ye kripto paralar üzerinde daha fazla regülatif yetki sağlayacak. Bilindiği üzere ABD’de kripto paraların hangi kurum tarafından regüle edilmesi gerektiği konusu hala ciddi şekilde tartışılıyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu burada ilk sırayı alıyor ama sistem hala oturmuş değil.

2021 Sanal Para Tüketici Koruma Yasası adındaki ilk teklif CFTC’yi, SEC ve diğer ilgili kurumlarla birlikte çalışarak, fiyat manipülasyon potansiyelinin incelenerek daha şeffaf ve adil bir piyasa oluşumunun nasıl sağlanacağı konusunda rapor yazılmasını talep ediyor.

Bir başka kripto para dostu senatör Tom Emmer tarafından desteklenen ve adı, ABD Sanal Para Piyasası ve Regülasyon Rekabet Yasası olan ikinci kanun teklifi ise; ilk teklif ile benzer şekilde regülasyonların daha net olmasını ve bu sayede ABD’nin küresel sanal para piyasasında daha yarışmacı bir karaktere bürünmesini amaçlıyor.

İki yasa da, ilk olarak 2018’de Kongre’ye sunulmuştu. Soto’nun bu hamlesi ise iki teklifin 3. kez Kongre’ye getirilişi oluyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl