ABD, kripto üstünlüğünü kaybedebilir: Ark Invest analizi

Kripto para ve ona bağlı varlıklara yaptığı yatırımlarla bilinen ARK Invest şirketi, ABD'deki regülasyon belirsizliklerinin, ülkenin kriptodaki liderliğini kaybetmesine neden olabileceğini belirtti.

Kripto ve özellikle Bitcoin destekçisi olan Cathie Wood liderliğindeki ARK Invest şirketi ABD’nin, kripto para endüstrisindeki liderliğini; İsviçre, Avustralya, Birleşik Arap Emirlikleri ya da Güney Kore’ye kaybedebileceğini belirten bir analizde bulundu.

Şirket analisti olan Yassine Elmandjra’nın yazdığı raporda ABD’deki likidite oranındaki düşüşe dikkat çekildi ve şu ifadeler kullanıldı:

“Bir dönem güvenilir ve büyük kurumların yer aldığı ABD’deki kripto para ekosistemi, bugünlerde ise önemli boşluklar ve bilinmezliklerle karşı karşıya…”

Elmandjra’nın burada bahsettiği büyük şirketlerden bazıları ABD’deki operasyonlarını durduracağını açıklayan Jane Street ve Jump Trading olabilir. İki firmanın çekilmesinden sonra özellikle kripto para işlem hacimlerinde ciddi düşüşler yaşanmıştı.

20 milyar dolardan 4 milyar dolara büyük düşüş…

CoinMetrics’ten veriler paylaşan Elmandjra, ABD’de mart ayında günlük 20 milyar dolar olan Bitcoin işlem hacminin, geçen hafta itibarıyla 4 milyar dolar seviyesine düştüğünü söyledi. Bu oran yaklaşık %75’lik bir azalmaya işaret ediyor. Analist, Bitcoin fiyatının Binance.US’te diğer büyük borsalardan 600 dolar daha pahalı olmasının, yine ABD’deki fiyat arayışının bir sonucu olduğunu dile getirdi.

Elmandjra ayrıca, “ABD’deki regülasyon belirsizlikleri hem şu anda var olan firmaların hem de sektöre yeni girenlerin cesaretini ciddi şekilde kırıyor” dedi.

Bilindiği üzere ABD’de başta SEC olmak üzere birçok devlet kurumu, kripto paralara karşı son dönemde düşmanca bir tavır takınmaya başladılar. Tüm bunlara ve davalara ek olarak da Biden hükumeti, harcanan elektrik enerjisi oranına ve çeşidine göre Bitcoin madencilerinden %30’a varan bir vergi almak istediğini açıklamıştı.

En büyük madencilik şirketlerinden biri olan Marathon Digital’ın CEO’su Peter Thiel da, bunun birçok şirketin ABD’den “kaçmasına” neden olacağını belirtmişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl