ABD’de kripto regülasyonu için yeni yasa tasarısı: SEC-CFTC iş birliği

ABD'de Tarım Komitesi ve Finansal Hizmetler Komitesi'nin 3 Cumhuriyetçi Kongre üyesi tarafından çok önemli bir kripto yasa tasarısı dün resmen sunuldu. "21. yy için Finansal İnovasyon ve Teknoloji" adlı tasarı, Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) dijital varlıklar üzerinde eşit seviyede yargı yetkisi veriyor.

Kripto para inovasyonu konusunda geri kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalan ve sürekli bu konuda yasa çıkarılmadığı için eleştirilen ABD’de 3 Cumhuriyetçi Kongre üyesi yeni ve geniş kapsamlı bir yasa tasarısı sundular.

Temsilciler Meclisi Tarım Komitesi başkanı Glenn Thompson, Dijital Varlıklar Altkomitesi başkanı French Hill ve Kongre üyesi Dusty Johnson tasarının arkasındaki isimlerdi.

ABD’nin iki büyük regülatör kurumu olan SEC ve CFTC’ye eşit seviyede yargı yetkisi veren tasarı için konuşan Kongre üyesi Hill şunları söyledi:

“Bu tasarı hem yatırımcıları korumayı hem de inovasyonu ABD’de tutmayı amaçlıyor. Eğer bu yasa tasarısı yürürlükte olsaydı FTX’in insanlardan milyarlarca dolar çalması engellenecekti. Çok sağlam yatırımcı koruma kanunları içermesinin yanı sıra aynı zamanda piyasa katılımcıları için de kuralları belli açık ve net bir kılavuz sunuyor”

Kripto paralar ve dijital varlıkların da net tanımlamalarının yapıldığı tasarıda ayrıca kripto şirketlerinin regülatörlere nasıl kayıt yaptıracağı da anlatılıyor.

Tasarıda konuyla ilgili, “Şu anki menkul kıymet yasaları ve regülasyonlar, dijital varlıkların birçok özelliğini hesaba katmamaktadır” denilmesi de dikkat çekiyor.

Konuyla ilgili konuşan Kongre üyesi Johnson da, “Sektör artık regülasyonlarda netlik istiyor. Bu tasarı da bunu sağlıyor” dedi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl