Kirpto karşıtı mektup işe yaradı: İki kurum regülasyonları açıkladı

ABD Hazine Bakanlığı uzun süredir beklenen kripto para regülasyonlarını açıkladı. Bakanlık aracı kurumlar için getirdiği düzenlemelerden bireyler, madenciler ve doğrulayıcıları (validatörleri) ise muaf tuttu. Yeni kurallar, hala resmiyet kazanmış değil. Kongre'den onay alınması gerekiyor.

ABD’de yaklaşık 2 senedir beklenen hatta kripto karşıtı duruşuyla bilinen senatör Elizabeth Warren’ın iki kuruma mektup yazmasına neden olan kripto regülasyonları sonunda açıklandı.

2021’de kabul edilen Altyapı ve İş Yasası kapsamında iki kurum, Hazine Bakanlığı ve Gelir İadresi olan IRS, kendilerine verilen otorite kapsamında bazı yeni düzenlemeler açıkladılar. İki kurum da dijital varlık aracı şirketlerini, “trading (işlem) platformu, dijital varlık ödeme sağlayıcısı ve cüzdan geliştiricisi” olarak tanımlamayı tercih etti. Ancak yeni kurallar, hala resmiyet kazanmış değil. Kongre’den onay alınması durumunda ise 2025 vergi yılı için 2026’dan itibaren geçerli olacak.

Kripto para madenciliği ve stake yapan kişiler ise aracı kurum regülasyonlarından muaf tutuldular.

Yeni kurallara göre, kripto aracı kurumu olarak komisyon elde eden bu şirketlerin, tüm müşteriler için bilgi beyanlarını doldurmaları zorunlu olacak. Böylece kripto para aracı kurumları yani çoğunlukla borsalar, yatırım sözleşmesi satan aracı şirketlerle neredeyse aynı kurallara tabi tutulmuş olacak.

Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada yeni kuralların, vergi kaçırma hareketlerinin önüne geçilmesi için getirildiği belirtildi.

Kongre’de kabul edilen yasa gereği 31 Aralık 2023’e kadar bakanlığın yeni regülasyonları yayımlaması gerekiyordu. Bakanlık ve ona bağlı bir kurum olan IRS, bu sürenin bitimine sadece 4 ay kala regülasyonları açıkladı.

Bu ay başında, Elizabeth Warren2ın başını çektiği bi grup senatör iki kurumu da uyarmış ve resmi bir mektup kaleme almışlardı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl