ABD kripto staking ödüllerini de vergiye dahil etmek istiyor

ABD Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "proof of stake" sistemlerinde doğrulamadan elde edilen kazançların, yıllık brüt gelir kaleminde sayılması gerektiği ifade edildi.

Dünyanın vergi toplama konusundaki en sert ülkelerinden bir olan ABD’de maliye bakanlığı (IRS) staking ödüllerinin de brüt gelir olarak beyan edilmesi gerektiğini duyurdu.

IRS’ten yapılan açıklamada, bir kripto para yatırımcısının PoS blok zinciri sisteminden ödül kazanması durumunda, bu geliri de beyan etmesi gerektiği belirtildi. Staking ödüllerinin adil değerinin ise, yatırımcının bu ödüllere hak kazandığı andaki fiyat üzerinden hesaplanacağı kaydedildi.

Son dönemde IRS ve SEC gibi regülatör kurumlar borsaların staking hizmetlerine yakından odaklanıyordu. Hatta SEC, Kraken borsası ile anlaşmaya gitmiş ve sonuç olarak borsa staking hizmetlerini sonlandırdığını duyurmuştu. Kraken borsası SEC ile yaptığı anlaşmanın bir benzerini IRS ile de yapmıştı. Anlaşmaya göre Kraken hesap ve işlem bilgilerini kuruma vermeyi kabul etmişti.

Coinbase borsası ise, SEC tarafından ortaya atılan, staking hizmetlerinin bir yatırım sözleşmesi satışı olduğu iddiasını kabul etmiyor. SEC’nin Coinbase’e açtığı kayıtsız yatırım sözleşmesi davasının ana hatlarından birini de staking konusu oluşturuyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl