“ABD’nin en kapsamlı kripto yasa tasarısı” haftaya yeniden sunulacak

Geçen yıl hem Meclis’te hem de Senato’da kripto yasasıyla ilgili ilerleme kaydedilmesine rağmen, FTX’in kasım ayında çökmesi, bu çalışmaları sekteye uğratmıştı. Mevcut yasama yılı sırasında birkaç yasa çıkarıldı fakat bunlar ihtiyaçların tamamını karşılamaktan uzak. Öte yandan ABD’li Senatörler Cynthia Lummis ve Kirsten Gillibrand ise sektöre ilişkin çok kapsamlı bir yasa tasarısı hazırlıklarının sonuna geldiler: Sorumlu Finansal İnovasyon Yasası.

Lummis ve Gillibrand’ın önümüzdeki çarşamba sunmaları beklenen tasarı; piyasa yapısı, sabit coin gözetimi ve vergiler gibi temel soruları ele alan en kapsamlı tasarı olacak.

Lummis, Fortune‘a yaptığı açıklamada, “Bu mevzuat, sağlam tüketici korumaları sağlayan ve kripto varlıklarla ilgili mevcut durumu uygun şekilde ele alan, bugüne kadarki en kapsamlı yasa teklifi olacaktır.” dedi.

Aslında söz konusu tasarı, ilk olarak 2022 yılının haziran ayında sunulmuştu fakat kriptoda yaşanan bir dizi iflas ve FTX’in çöküşü, tasarıyı gölgede bırakmıştı. Senatörler, tasarı üzerinde aylar süren düzenlemeler yaptıktan sonra şimdi tekrar sunmaya hazırlanıyorlar.

Tasarı, işlemlerin nasıl vergilendirileceği, sabit coin’lerin nasıl düzenleneceği ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun yetki alanının nasıl belirleneceği gibi kripto endüstrisinin çetrefilli sorunlarını çözmeyi hedefliyor.

“En büyük engellerden biri Senato Bankacılık Komitesi”

Senato’nun kapsamlı bir kripto mevzuatı çıkarma konusunda ayak sürümesine rağmen, kripto trading grubu Blockchain Association’ın hükümet ilişkileri direktörü Ron Hammond, Lummis’i “bu konuşmaların ön saflarına” koyacağını söyledi.

Hammond’a göre, Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Meclis, yasayı oylayabilse bile, asıl engel Senato. Özellikle de Başkan Sherrod Brown ve Senatör Elizabeth Warren gibi kripto karşıtlarının yanı sıra Senato Bankacılık Komitesi büyük engel teşkil ediyor.

Hammond, “Kripto politikasında öğrendiğimiz bir şey varsa ister kripto yanlısı ister kripto karşıtı olun, zamanlama çok önemli bir faktör gibi görünüyor.” dedi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl