ABD mahkemesi Tether’den USDT belgelerini istedi

2019 yılında açılan ve savcının Bitfinex ile onun kardeş şirketi Tether'i kripto para piyasasını manipüle etmekle suçladığı davada yeni bir gelişme yaşandı ve hakim Tether şirketinden USDT'yi destekleyen varlıkları gösteren belgeleri talep etti.

ABD’nin New York Güney Bölge Savcılığı’nın 2019’da açtığı ve Bitfinex ile Tether’i kripto para piyasasını 1 trilyon dolar zarara uğratmakla suçladığ davada mahkeme Tether şirketinden yeni belge talebinde bulundu.

Transferlerin miktarı ve zamanlama dökümleri…

New York mahkemesi, Tether’den USDT’yi destekleyen varlıklar konusunda resmi belgeleri istedi. Mahkeme hakiminin talepleri arasında bilançolar, gelir-gider ve kâr-zarar tabloları ile nakit akış rakamları da bulunuyor. Ancak belgeler içinde en önemli olanları ise Tether tarafından yapılan kripto para ve sabit coin transferlerinin miktarı ve zamanlamalarının dökümleri olacak.

Hakim Tether’in talebini reddetmişti

Hatırlanacağı üzere Tether şirketinin avukatları belge sağlama konusunda mahkeme başkanlığına, “bu işin uzun süreceği ve kendilerine büyük yük getireceği”ni öner sürerek belge sağlamama talebinde bulunmuşlardı. Hakim ise bu isteği reddetmişti.

Hakim ayrıca bu isteğini desteklerken, kayıtların USDT’nin USD ile desteğini değerlendirmek ve bir adli muhasebecinin sabit coin rezervini yorumlaması açısından da önemli olduğunu belirtti.

Senelerdir tartışılıyor

Bilindiği üzere Tether firması kripto para piyasalarında uzun süredir tartışılıyor. USDT’nin arkasında hangi varlıkların olduğu şirket tarafından hala net olarak açıklanmasa da, Tether son dönemlerde biraz daha şeffaf bir duruş sergiledi ve büyük denetim şirketlerine kapılarını açtı. Şirket ayrıca yaptığı açıklamalarla USDT’yi destekleyen varlıklar arasındaki ticari senet oranını gittikçe düşürdüğünü belirtiyor. Ancak bu ticari senetlerin hangi firmalara ait olduğu konusunda ise bilgi verilmiyor.

Bir dönem Çinli emlak şirketi Evergrande’nin ticari senetlerinin USDT’yi destekleyen varlıklar arasında olduğu iddia edilmiş ancak Tether bu iddiaları kesin bir dille reddetmişti. Evergrande’nin zor zamanlar yaşadığı ve iflasın eşiğinde olduğu iddia ediliyordu.

Başsavcılıkla anlaşmaya varıp 18,5 milyon dolar ödemişti

Hatırlanacağı üzere New York Başsavcılığı (NYAG) 2020 yılında Tether’in USDT rezervleri konusunda “açıkça yalan söylediğini” belirtmiş ve şirkete 18.5 milyon dolar ceza kesmişti. Savcılık ayrıca New York eyaletinde USDT kullanımını da yasaklamıştı. Aynı şekilde Bitfinex borsası da bu meblağda ceza ödemiş ve eyalette faaliyet yürütmesine engel getirilmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl