ABD Mevduat Sigorta Kurumu, sabit coin’leri sigortalamayı düşünüyor

ABD'de en çok tartışma konusu olan varlıklardan sabit coin'ler için Federal Mevduat Sigorta Kurumu'nun (FDIC) yeni bir araştırma başlattığı belirtildi. Kurumun, varlığın teminatını elinde bulunduran bankanın zarar görmesi durumunda kayıpları 250 bin dolara kadar karşılamayı plânladığı iddia ediliyor.

ABD Merkez Bankası’ndan (FED), Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC), Hazine Bakanlığı’ndan Kongre üyelerine kadar en çok tartışılan konulardan biri olan sabit coin’ler hakkında önemli bir iddia ortaya atıldı.

250 bin dolara kadar karşılanabilecek

ABD dolarına endeksli olan ancak destekleyen varlıkların yıllardır tartışma konusu olduğu sabit coin’ler konusunda, CoinDesk’in konuya hakim olduğunu belirttiği 5 kişiye dayandırdığı haberine göre; kurum şu anda “FDIC geçiş sigortası” adındaki sistemin, bankalarda sabit coin tutan yatırımcılar için uygulanıp uygulanamayacğını tartışıyor. Eğer bu sistem kabul edilirse, bankanın zarar görmesi ya da gösterdiği teminatı karşılayamaması durumunda mevduat sahiplerinin zararları 250 bin dolara kadar karşılanabilecek.

“Sabit coin’i hangi varlığın desteklediği önemli”

Haberde ayrıca sabit coin çıkarmak isteyen bankalar için de bir direkt sigorta seçeneğinin de FDIC tarafından seçenekler arasında tutulduğu belirtildi. Konuyla ilgili bilgi sahibi olan “içeriden bir kişi” ise şu ifadeleri kullandı:

“Bunların hepsi sabit coin’leri bankacılık sistemine istikrarı bozmayacak şekilde getirmek istemelerinden kaynaklanıyor. Konunun en önemli kısmı, sisteme girecek olan sabit coin’i destekleyen varlıkların ne olduğu… Eğer FED’deki nakit rezervler tarafından destekleniyorsa, mevduat olabilir ancak Hazine tahvilleri tarafından destekleniyorsa ona ‘mevduat’ demek zor olur.”

ABD ve AB tartışıyor, SEC ise soruşturma açtı

Bilindiği üzere sabit coin’ler hem ABD’de hem de Avrupa’da ciddi şekilde tartışılıyor. Biden yönetiminin sabit coin’leri banka benzeri düzenlemelere tabi tutacağını iddia edilirken, Avrupa Birliği Merkez Bankası (ECB) başkanı Lagarde ise kısa süre önce yaptığı açıklamada Sabit coin’ler kesinlikle para değildir” demişti. İkinci en büyük sabit coin olan USDC’nin ihraççısı Circle şirketine de SEC tarafından bu konuyla ilgili olarak bir soruşturma açılmıştı.

USDT ve USDC’nin varlıklarına şüpheyle bakılıyor

Sabit coin’ler, genellikle ABD dolarıyla ticaret yapmak için tasarlanmış kripto paralar olduğu için birçok yargı bölgesinin radarına girmiş durumda… Piyasa değeri yüksek olan ve en bilinenler, bankalardaki nakit ya da ticari senet gibi geleneksel finansal varlıklar tarafından destekleniyor. Ancak özellikle en büyük iki sabit coin olan USDT ve USDC’nin arkasındaki rezervler birkaç yıldır ciddi şekilde tartışma konusu… USDT’nin piyasa değeri şu anda 68, USDC’nin ise 32 milyar dolar civarında…

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl