Montana, Bitcoin madencilerini koruyan yasa tasarısını kabul etti

Kripto para madenciliği ABD Kongresi’nde daha fazla inceleme konusu olurken bazı eyalet yasama organları enerji kullanımıyla ilgili artan endişeler nedeniyle sektörü kısıtlamaya yönelik teklifleri değerlendirmeye devam ediyor.

Diğer eyaletler ise madencilik faaliyetlerine ev sahipliği yapmanın ekonomik potansiyelini gerekçe göstererek kripto para madencilerini bu tür baskılardan korumak için yasa tasarıları hazırlıyor.

Montana’dan da bu konu hakkında kripto madencilerini sevindirecek bir haber geldi.

ABD’nin Montana eyalet meclisi, kripto paraların ödeme yöntemi olarak kullanımında vergiyi sıfırlayan ve kripto para madencilerinin haklarını koruyan yasa tasarısını resmen kabul etti.

Genel olarak kripto para yasalarını gözden geçiren bir tasarı olarak paylaşılan mevzuatta, kripto para madenciliğiyle ilgili maddeler yer aldı ve dijital varlıklar ‘kişisel varlık’ olarak tanımlandı.

Ayrımcı elektrik tarifelerine karşı koruma

Geçtiğimiz günlerde Teksas eyaletinde 10 megavatın üzerinde elektrik kullanan madencilerin eyaletin enerji şebekesine kaydolmasını gerektiren öneri onaylanmıştı. Montana’dan gelen tasarı, bu gibi ayrımcı durumların önüne geçerek kripto madenciliği yapma hakkını koruma altına almayı hedefliyor.

Tasarıya göre, Montana enerji komisyonu kripto para madenciliği, kripto para madencilik işletmeleri veya evde kripto madenciliği faaliyetleri için aşırı derecede ayrımcı tarifelere karşı çıkıyor. Ayrıca yerel yönetimlerin yetkilerini ellerinden alarak, evde madencilik operasyonlarına karşı hareket etmelerini de sınırlıyor.

Öte yandan, tasarıda kripto paraların ödeme yöntemi olarak kullanılmasına yönelik vergilendirmenin de sıfırlanması yer alıyor.

Hem senato hem de mecliste kabul edilen tasarı, valinin imzasının ardından yasalaşacak.

Kripto madencileri uzun zamandır hedefte

Bilindiği üzere çevreciler ile ABD’li yasa koyucular, karbon nötrlüğü hedefleri ve elektrik şebekeleri üzerindeki potansiyel etkileri nedeniyle Bitcoin madencilerini hedef alıyor. Bir zamanlar kripto madenciliğine daha dostane olan bazı yargı yerleri, karbon emisyonlarını sınırlamak ve olumsuz enerji etkilerinden korunmak amacıyla yeni kısıtlamalar getirmeye devam ediyor.  Bu arada, kripto madencileri de yeni fırsatlar aramaya, ucuz ve hazır enerji sağlayan ülkelere de göç etmeyi sürdürüyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl