ABD enflasyon verisi, Bitcoin’i aşağı çekti

ABD'de ocak ayı enflasyon oranı açıklandı. Geçtiğimiz ay %3.4 olarak açıklanan yıllık enflasyon bu kez %3.1 olarak geldi ancak bu rakam %2.9'luk beklentilerin ise üzerindeydi. Bitcoin ise verilerin açıklanmasının ardından 49 bin 188 dolara kadar indi.

ABD’de merakla beklenen ve Fed’in faiz politikası açısından büyük önem taşıyan ocak ayı enflasyon rakamları resmen açıklandı. Ocak ayında yıllık enflasyon %3.1 oldu. Beklentiler ise %2.9’du.

Bilindiği üzere Fed uzun süredir uyguladığı parasal kısıtlama politikasında artık sona geldi ancak kurumun enflasyon hedefi ise %2 civarında bulunuyor.

Bitcoin’de düşüş

Aralık ayı enflasyon rakamı %3.4’tü. Dolayısıyla bu düşüş olumlu da görülebilir ancak beklentilerin üzerinde bir veri açıklanması da Fed swap piyasalarının, 2024’te 100 baz puandan daha az faiz indirimi beklentisi içine girmesine neden oldu. Ayrıca faiz indirimi beklentileri de tamamiyle hazirandan temmuza geçti.

Bitcoin’de de verilerin açıklanmasının ardından düşüş geldi. En büyük kripto para 49 bin 188 dolara kadar indi.

Hatırlanacağı üzere Fed başkanı Jerome Powell, son basın toplantısında, ekonominin, mart ayında faiz indirimine başlanacak seviyeye geleceğini düşünmediğini belirtmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl