ABD piyasaları Bitcoin’i de olumsuz etkiledi: 24.000 doların altına düştü

Bitcoin son dönemdeki 25 bin doların üzerine çıkma denemelerinde başarısız oldu ve dün akşam gelen düşüşlerle birlikte bu sabah da 24.000 doların altına indi. Bitcoin'deki değer kaybının en büyük sebebi olarak ise ABD piyasalarının dünü rekor düşüşlerle kapaması gösteriliyor.

ABD’de Dow Jones, Nasdaq ve S&P 500 endeksleri dünü 2023’ün en kötü performanslarıyla kapadılar. Düşüşler Bitcoin fiyatını da olumsuz etkiledi ve en büyük kripto para 24.000 doların da altına indi.

“Fed ekstra faiz yükseltecek” korkusu…

Dow Jones Endüstri Endeksi 697 puanlık düşüşle 15 Aralık’tan bu yana en sert negatif hareketini yaparken S&P 500’deki düşüş %2’yi, Nasdaq’taki geri gidişat ise %2.50’yi buldu.

ABD medyasından CNBC’ye konuşan piyasa stratejisti Art Hogan ise son dönemde bekleneden iyi gelen ekonomik verileri işaret etti ve şunları söyledi:

“Son birkaç haftadır uzmanların yaptıkları yorumlar en sonunda gerçekleşti. Hisse senetleri piyasaları, gelen verilerin etkilerine yakalandı. Üst üste ve sürekli olarak beklenenden iyi çıkan ekonomik veriler var. Tahvil piyasalarındaki yükselişler de bu yüzden… Yaşananlar, Fed’in daha fazla faiz artırımına gitme ve faizleri daha uzun süre yüksek tutma korkusuyla, yatırımcıların önlem almasından kaynaklanıyor. Aslında bunu bekliyorduk. Geç kalan bir durum sonunda gerçekleşti”

Fed tutanakları belirleyici olacak

Bilindiği gibi Fed bu akşam TSİ 22’de 31Ocak-1 Şubat günlerindeki toplantılarının tutanaklarını açıklayacak. Bu tutanaklar, kurumun enflasyonla mücadele konusundaki politikası hakkında fikir yürütülebilmesi açısından da büyük önem taşıyor. Fed son olarak 25 baz puan faiz artırımında bulunmuştu. Uzmanlar, mart ayında da 25 baz puanlık bir faiz artırımına kesin gözüyle bakıyorlar.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl