Ripple’a ABD’de bir menkul kıymet davası daha açıldı

ABD'de Kaliforniya federal hakimi, Ripple şirketi ve CEO Brad Garlinghouse'a açılan bir davanın "özet yargılama" ile sürmesine değil, mahkeme süreciyle devam etmesine karar verdi. Hakim, XRP'nin küçük yatırımcıya olan satışlarının bir menkul kıymet satışı statüsüne dahil olma ihtimalinin olduğunu belirtti.

ABD’de Ripple Labs şirketine, bir devlet kurumu tarafından olmasa da, sivil bir menkul kıymet davası daha açıldı. Bradley Sostack adında bir kişi Garlinghouse’un 2017 yılında verdiği bir röportajda “XRP için uzun ama çok uzun vadeli bakıyorum” demesinden sonra milyonlarca token sattığını belirtti ve dava açtı.

Ripple şirketi ve CEO Garlinghouse’a açılan bu davanın bir özet yargılama şeklinde sürmesi talebi ise hakim Phyllis Hamilton tarafından dün reddedildi. Bu durum bir mahkeme yani duruşma süreci başlatacak.

Menkul kıymet konusu neden tekrardan gündemde?

Davacı Bradley Sostack, Garlinghouse’un açıklamalarının yatırımcıları yanlış yönlendirdiğini ve Garlinghouse’un aslında menkul kıymet yasalarını ihlal ettiğini iddia ediyor. Mahkemenin XRP’nin menkul kıymet olup olmadığı konusuna girmesi ise, hukuki sonuçlar açısından önemli olacak. Eğer mahkeme XRP’nin küçük yatırımcıya olan satışlarının menkul kıymet satışı olduğuna karar verirse, o zaman Brad Garlinghouse’un menkul kıymet yasalarını ihlal ettiği belirtilebilir. Eğer XRP menkul kıymet olarak kabul edilmezse, menkul kıymet yasalarına dayanan iddiaların bir kısmı düşebilir.

Hatırlanacağı üzere Ripple-SEC davasında, ABD Bölge Mahkemesi hakimi Analisa Torres, XRP’nin perakende satışlarının menkul kıymet satışı olmadığına ancak kurumsal yatırımcılara yapılan satışların ise bu statüye girdiğini belirtmişti. Karar kripto dünyası tarafından kısmi bir zafer olarak nitelendirilmişti.

ABD’de farklı bölgelerde görev yapan mahkemeler birbirlerinin kararlarını dikkate alsalar da, aynı kararı vermek zorunda değiller.

Hakimin kararına rağmen, XRP fiyatında herhangi sert bir düşüş olmadı. XRP haberin yazıldığı dakikalarda 0.49 dolardan işlem görüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl