Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

SEC’nin XRP tavrının ardından ABD’den bir de sabit coin uyarısı geldi!

tether-usdt (4)

SEC’in XRP konusundaki tavrının ardından şimdi de ABD’nin yüksek seviye finans düzenleyicileri, sabit coin’ler konusunda uyarılarda bulundu. Kripto para piyasasının önemli bir bölümünü oluşturan sabit coin’lerin arkasındaki şirketler, para aklama konusunda daha sıkı tedbirler almaları yönünde uyarıldılar.

Çarşamba günü Hazine Bakanlığı başta olmak üzere bazı düzenleyici kurumların başkanlarının da altına imza attıkları açıklamada sabit coin’lerin, ABD’nin yerel ve uluslararası finans ve para sistemlerini koruyacak şekilde kullanılmaları gerektiği belirtildi.

Başkan Trump’ın Çalışma Grubu olarak adlandırılan bu regülatörler içinde Hazine Bakanı Steven Mnuchin, FED Başkanı Jerome Powell, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Jay Clayton ve Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu Başkanı Heath Tarbert bulunuyor.

Çalışma Grubu’nun yaptığı açıklamada, yasa dışı finans konusunda tedbirlerin sıklaştırılmasının yanında, sabit coin’lerin arkasındaki şirketlerin yeterli nakit rezervlere de sahip olma zorunluluğu belirtildi. Bilindiği üzere sabit ya da bir diğer adıyla stabil coin’ler genellikle ABD dolarına sabit dijital para birimleridir. Düşük volatiliteleri sayesinde, kripto para yatırımcıları kısa sürede başta Bitcoin olmak üzere birçok dijital varlığa bu coin’ler sayesinde ulaşabiliyorlar.

Sektöre getirilmeye çalışılan son düzenleme

Çalışma Grubu tarafından dün yayınlanan belgeye, Trump yönetiminin hızla büyüyen kripto para sektörüne getirmeye çalıştığı son düzenleme olarak bakılıyor. Bilindiği üzere Başkan Donald Trump, Ocak ayı içinde yönetimi Biden ve arkadaşlarına devredecek. Kripto paralara karşı sert duruşundan taviz vermeyen başkan Trump ve yönetimi daha önce Facebook’un Libra projesine de katı şekilde karşı çıkmış ve arkasında birçok şirketin de bulunduğu bu oluşumu engellemişti.

Şu anda en baskın sabit coin açık ara farkla Tether‘in arkasında olduğu USDT. Son yıllarda önemli birçok sorunla boğuşan, hatta çıkarılan USDT’lerin arkasında yüzde 100 ABD doları rezervi bulunmadığını dâhi (yüzde 75) açıklayan Tether şirketi buna rağmen liderliğini hala kaybetmedi ve piyasa değeri bakımından da Bitcoin ve Ethereum’dan sonra 3. sırada yer alıyor.

İçinde Coinbase ve Circle’ın da yer aldığı bir konsorsiyumun desteklediği USD coin (USDC) ve New York Finansal Hizmetler Departmanı’ndan onay alan Paxos Standart (PAX) gibi dijital paralar ise diğer bilinen sabit coin’ler. Gemini dollar ise Winklevoss ikizlerin yönettiği Gemini borsasının sunduğu bir sabit coin.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl