ABD’de sabit coin yasa tasarısı görüşmelerinde tartışma çıktı

Kripto para regülasyonlarıyla ilgili bir yasa tasarısını çarşamba günü geçiren Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi, dün de bir sabit coin yasa tasarısı üzerinde hararetli tartışmalar yaşadı. Tasarı 34'e 16'lık oyla geçse de, yaşanan tartışmalar ve ileriye yönelik görüşmelerin durması kanunlaşma şansını iyice azaltıyor. Hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçiler görüşmelerin durması konusunda birbirlerini suçladılar.

Sabit coin’lerle ilgili yasa tasarısı Temsilciler Meclisi’ne bağlı olan Finansal Hizmetler Komitesi’nden dün 34’e 16’lık oyla geçti. Buna rağmen iki parti arasındaki görüşmeler ise tıkandı. Taraflar birbirlerini suçladıkları sert tartışmalar yaşadılar.

“Beyaz Saray yüzünden oldu”

Komite’nin Cumhuriyetçi başkanı olan Patrick McHenry, tıkanmayla ilgili olarak Beyaz Saray’ı suçladı ve “Bugün buraya bir anlaşma olması ümidiyle gelmek isterdim ama olmadı. Anlaşmanın olmama sebebi, Beyaz Saray’ın isteksizliğiydi. Bir kez daha görüşmelerin durmasına sebep oldular. Hayal kırıklığına uğramış durumdayım” dedi.

Demokrat onayı şart

Cumhuriyetçiler tam bir uyumla yasa tasarısını kabul ederken, Demokratların da bir bölümü tasarıya “Evet” dedi. Komite başkanı McHenry, tasarı geçtiği için şu anda isterse teklifleri Kongre tarafına iletebilir ancak Demokratların Senato’da çok güçlü olması, tasarının kanunlaşmasını da ciddi şekilde engeller. Dolayısıyla McHenry’nin, tasarıyı Kongre’ye taşımdan önce Demokrat onayını alması ve ilgili bazı maddelerin tartışılmasının önünü açması daha sağlıklı bir ilerleme yolu yaratıyor.

Demokrat Waters: Uyarıyorum, geri çekin

Finansal Hizmetler Komitesi’nin başkan yardımcısı olan 84 yaşındaki Maxine Waters ise, tasarının sorunlu olduğunu söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Bu tasarı hem sorunlu hem de ABD için kötülük getirecek bir tasarıydı. 58 farklı lisans gerektiriyor ve şirketleri bir yarışa sürüklüyordu. Meta ve Walmart gibi şirketler de kendi paralarını çıkarabilecek ve bu coin’lerin arkasında da çeşitli sayıda varlık tutabileceklerdi. Rzervler konusunda Demokratlar olarak endişelerimiz vardı. Cumhuriyetçileri bu aşırıya kaçan tasarıyı geri çekmeleri konusunda uyarıyorum”

Water ayrıca ne Fed’in ne de Hazine Bakanlığı’nın tasarıyı savunduğunu söyledi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl