ABD bankalarından SEC’ye kripto mektubu

Kripto paralarda yaşanan yükselişler, ABD'deki bankaları da harekete geçirdi. Müşteriler adına kripto para tutan bankaların, artık ilgili kuralların değiştirilmesi adına SEC'ye bir ortak mektup yazıkları ifade edildi.

ABD’de bankalar, içinde bulundukları birlikler vasıtasıyla, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) kripto para ve dijital varlık saklama konusundaki kuralların değişmesini istediklerini belirten bir mektıup yazdılar.

İçinde Bankacılık Politika Enstitüsü, Amerİkalı Bankacılar Birliği, Menkul Kıymet Endüstrisi ve Finansal Piyasalar Birliği ile Finansal Hizmetler Birliği’nin bulunduğu “koalisyon” SEC’ye çeşitli değişikliklerin yapılması adına bir mektup gönderdi.

Sakladıkları kripto kadar para tutmak zorundalar

ABD’de şu anda, içinde bankaların da olduğu halka arz olmuş şirketler, sakladıkları kripto paraları kurumsal bilançolarında, ödeme yükümlülüklerinde göstermek zorundalar. Bu durum ise bankaların, tutulan kripto paraların veya dijital varlıkların değeri kadar meblağı, fazladan nakit olarak tutma zorunluluğuna tâbi oldukları anlamına geliyor.

Bankacılık gruplarından SEC’ye yazılan mektupta değiştirilmesi gereken hususlar şu şekilde ifade edildi:

*Kripto para alanına giren varlıkların bu yükümlülük dışında tutulması… Burada adı geçen varlıklar, blok zinciri ağı kullanılarak transfer edilebilen varlıklar olarak belirtildi. Bunlar, tokenize olan geleneksel finans varlıkları ya da SEC’nin onayladığı token’lar veya spot Bitcoin ETF’leri olabilir.

*Şirketlerin kripto faaliyetlerini mâli tablolarında açıklama zorunluluğu devam edebilir ancak düzenlemeye tâbi olan kredi veren firmaları (bankaları), bilanço zorunluluğundan muaf tutmak.

“Finansal sistem kötü etkilenir”

Bankacılık grupları ayrıca, bu kuralların değişmemesi durumunda finansal sistemin daha kötü etkileneileceğini ifade ettiler:

“Regüle olan bankacılık kuruluşlarının dijital varlık saklamaları engellenirse, yatırımcılar ve müşteriler, dolayısıyla finansal sistem, bu durumdan kötü etkilenecektir”

SEC ısrar ediyor, bankalar itiraz ediyor

2022’de açıklanan bu düzenlemeyi SEC zorunlu görüyor. Kurum, kripto paraların kendine özgü riskler taşıdıklarını , ve bankaların tuttukları diğer varlıklarla aynı görülemeyeceğini belirtiyor. Bankalar ise bu kuralların, ağır mâli yükler getirdiğini belirterek en başından beri bu kurallar dizisine karşı çıkıyor.

2022 yılında dijital varlık saklama platformu açan, ABD’nin en eski bankalarından biri olan Bank of New York Mellon, bu alandaki faaliyetlerin, genel işlerine göre çok minimal etkilerinin olduğunu belirtmişti.

Bir başka büyük banka State Street ise dijital varlıklar departmanında bazı işten çıkarma adımları atmıştı. Departmanın eski yöneticisi olan Jay Biancamano, ocakayında yazdığı bir LinkedIn paylaşımında, “Dijital saklama ve tokenizasyon alanı, bizim zamanımızın çok ötesinde… Maalesef bu alandaki gel-git’leri tahmmin edemiyoruz” demişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl