ABD’li senatör ve valiler, Fed’in CBDC’sine bayrak açtı

ABD’de hükümet yetkilileri merkez bankası dijital parasına (CBDC) karşı harekete geçti. Cumhuriyetçi Utah Senatörü Mike Lee'nin "CBDC'ye Hayır Yasası" yasa tasarısı Senato'ya sunuldu. Ayrıca Florida valisi Ron DeSantis (fotoğrafta) de dün erken saatlerde Floridalıları CBDC ve devlet gözetiminden korumaya yönelik bir mevzuat açıkladı.

ABD’li Senatör Mike Lee’nin “CBDC’ye Hayır Yasası” adlı CBDC karşıtı yasa tasarısı, Fed Yasası’nı değiştirerek Fed bankalarının kripto inovasyonunu daha da engelleyebilecek CBDC’ler çıkarma yetkilerini sınırlamak üzere tasarlandı.

Florida valisinden Biden yönetimine karşı mevzuat

Ayrıca ABD başkanlığına aday olması beklenen Florida Valisi Ron DeSantis, Fed’in gündemindeki merkez bankası dijital parasının (CBDC) yasaklanmasını istedi. DeSantis, CBDC’lerin merkeziyetsiz kripto paralardan farklı olduğunu ve toplumu kontrol etmeyi amaçladığını söyledi.

Vali dün, Floridalıları Biden yönetiminin CBDC aracılığıyla bankacılık sektörünü silahlandırmasından korumak adına kapsamlı bir mevzuat açıkladı.

Yasa teklifi, kullanıcıları ve işletmeleri federal olarak kontrol ettiği söylenen bir CBDC’den korumayı amaçlıyor. Bu bağlamda teklifin maddeleri de aşağıdaki şekilde açıklandı:

  • Federal olarak kabul edilen bir Merkez Bankası Dijital Para Biriminin Florida’nın Ticaret Kanunu (UCC) kapsamında para olarak kullanılmasını açıkça yasaklamak.
  • Yabancı bir rezerv veya yabancı yaptırımlı merkez bankası tarafından çıkarılan herhangi bir CBDC’yi yasaklayarak merkezi bir küresel para birimine karşı koruma sağlamak.
  • Benzer düşünen eyaletleri, ülke çapında bu kavrama karşı mücadele etmek için kendi Ticaret Kanunlarında benzer yasakları benimseme konusunda Florida’ya katılmaya çağırmak.

“Mahremiyet yoksa haklar da yok”

Vali Ron DeSantis yaptığı açıklamada, “Biden yönetiminin Merkez Bankası Dijital Para Birimi enjekte etme çabaları gözetim ve kontrolle ilgilidir. Bugün yapılan duyuru, Florida’daki tüketicileri ve işletmeleri, inovasyonu engelleyecek ve devlet onaylı gözetimi teşvik edecek ‘merkezi bir dijital doların’ pervasızca benimsenmesinden koruyacaktır.” dedi.

Vali, kişisel ekonomik özgürlüğü ve güvenliği tehdit eden politikaları benimsemeyeceklerini vurguladı.

Eyalet Mali İşler Müdürü Jimmy Patronis de “Mahremiyet yoksa haklar da yoktur. Florida’nın IRS’ye karşı mücadele ettiği gibi bizim de bu programa karşı mücadele etmemiz gerekiyor. Özgürlüğü, hürriyeti ve refahı böyle koruruz.” ifadelerini kullandı.

Güney Dakota Valisi partisini karşısına aldı

Öte yandan Güney Dakota Valisi Kristi Noem, federal hükümetin CBDC uygulamasını kolaylaştıracak son derece önemli bir yasa tasarısını veto etti. Bir Cumhuriyetçi olan Noem, yasayı veto etmeyi seçerek, Güney Dakota’nın yasama organına hâkim olan kendi partisini karşısına almış oldu.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl