ABD Senatosu 3.5 trilyon dolarlık bütçe plânını kabul etti

Dün kabul edilen 1.2 trilyon dolarlık altyapı destek paketinin tamamlayıcısı olarak görülen ve içinde sağlık harcamalarıyla iklim konusundaki teşviklerin de olduğu, toplamda 3.5 trilyon dolara varan bütçe plânı Amerikan Senatosu tarafından onaylandı.

abd-senato

ABD Senatosu, başkan Joe Biden’ın 3.5 trilyon dolarlık harcama bütçesini 50’ye 49’luk oyla kabul etti. Kanun tasarısı ülkedeki yoksulluğun azaltılması, başta yaşlılar için olmak üzere sağlık ve bakım hizmetlerinin artırılması ve doğayı koruma gibi konulara devletin dahil olmasını sağlayacak.

Hatırlanacağı üzere dün de, içinde kripto paraların vergilendirilmesi başlığını da barındıran 1.2 trilyon dolarlık altyapı harcama paketi kabul edilmişti.

Bitcoin fiyatı ise iki harcama bütçesinin kabul edilmesine de fazla tepki vermedi. En büyük kripto para yaklaşık 46 bin dolardan işlem görüyor.

Ancak Senato’nun bu bütçe plânına 50’ye 49’luk bir oy oranıyla ve 14 saatlik yoğun tartışmaların ardından onay vermesi, bundan sonraki sürecin çok daha zor olacağının da bir göstergesi… Çünkü Cumhuriyetçi Parti, bu kanun teklifine tamamen karşı çıktı ve hiç oy vermedi. Uzmanlar, hem altyapı plânının hem de 3.5 trilyon dolarlık bütçenin haftalarca hatta aylarca geçmesini beklemediklerini dile getiriyorlar.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl