ABD Senatosu komitesinden kripto para borsaları için yasa hazırlığı

ABD’de Senato Tarım Komitesi'nin kripto para borsaları üzerinde düzenleyici yetki oluşturacak bir yasa tasarısı üzerinde ilerleme kaydettiği ve konuyla ilgili eylül ayı için bir oturum hazırladığı bildirildi.

ABD Senatosu Tarım Komitesi, iddiaya göre kripto borsaları için düzenlemeyi büyük ölçüde değiştirecek bir yasa tasarısı için oturuma hazırlanıyor.

The Block‘un haberine göre söz konusu tasarı, yasalaşması halinde kripto para borsalarının, Dijital Emtia Tüketici Koruma Yasası kapsamında Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’na (CFTC) rapor vermesini zorunlu kılınacak.

Eylül ayında yasalaşma şansı zayıf

Önerilen tasarı, Senato Tarım Komitesi Başkanı Demokrat Senatör Debbie Stabenow ve Arkansas Senatörü Cumhuriyetçi John Boozman tarafından bu ayın başlarında sunuldu. Stabenow’un bir danışmanı oturumu ‘henüz onaylayamadığını’ bildirdi.

Kasım ayındaki ara seçimler yaklaşırken, tasarının mevcut kongre oturumu sırasında yasalaşma şansı oldukça zayıf görülüyor.

SEC’in kripto paraların “kayıt dışı menkul kıymet” olduğu ısrarı sürüyor

Şu anda, ABD’de faaliyet gösteren kripto para borsaları, federal düzenleyicilere rapor vermiyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ise kripto varlıkları listeleyen borsaların ulusal menkul kıymet borsaları olarak değerlendirilmesi konusunda ısrarını sürdürüyor. SEC Başkanı Gary Gensler, kripto para borsalarının aslında kayıt dışı menkul kıymet borsaları olduğunu ileri sürmeye devam ediyor.

CFTC kendi adına, gelişen bir pazarda yeni yetkilerle önemli ölçüde genişlemeye hazır. CFTC’nin spot piyasalar üzerinde düzenleyici bir etkisi bulunmuyor. CFTC başkanı Rostin Behnam, yakın zamanda yaptığı açıklamada kurumunun kripto para piyasaları için birincil spot piyasa düzenleyicisi olması gerektiği fikrini sunmuştu. Behnam ayrıca şubat ayında Bankman-Fried’in da katıldığı komite huzurunda yapılan bir oturumda CFTC’nin bütçesini ve personelini artırma ihtiyacına dikkat çekmişti.

SEC ve onun Kongre müfettişleri, Senato Bankacılık Komitesi ve Meclis Finansal Hizmetler Komitesi’nin tasarının gelecekte kabul edilmesinin önündeki engeller olduğu söyleniyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl