ABD tarım dışı istihdam verileri açıklandı: Bitcoin sessiz…

ABD'de merakla beklenen tarım dışı istihdam ve işsizlik verileri açıklandı. Tarım dışı istihdam rakamları yine beklentilerin üzerinde geldi. Verilerin açıklanmasının Bitcoin fiyatı üzerinde fazla bir etkisi olmazken altcoin'lerde ise düşüş hareketleri yaşandı.

Son dönemde Bitcoin fiyatını direkt etkileyen verilerden biri olan ABD tarım dışı istihdam rakamları resmen açıklandı. Aralık ayı rakamlarına göre iş gücüne 223 bin ekleme oldu. Beklenti ise 202 bindi. Tarım dışı istihdam ile aynı anda işsizlik rakamı da açıklandı. Yüzde 3.7 olarak beklenen işsizlik oranı yüzde 3.5 oldu.

Beklenenden iyi!

Rakamların beklenenden iyi gelmesi, aslında şu an Biden yönetiminin istediği bir gelişme değil. Bilindiği gibi ABD’de şu anda hükumet ekonominin ve iş gücünün biraz daha zayıflamasını istiyor. Bu sayede kısıtlayıcı politikaya son vermek daha mümkün olacak ve faizlerin düşmesi dönemi de başlayabilecek. Ancak geçtiğimiz günlerde açıklanan Fed tutanaklarında net şekilde görüldüğü gibi Fed üyeleri, 2023 yılı içerisinde faiz indirimine gitmeyi planlamıyor.

223.000 olarak açıklanan istihdam verisi Kasım ayı için ise 256.000’di. Dolayısıyla burada bir düşüş söz konusu ancak seviye Fed ve hükumetin istediği yerde henüz değil.

Genelde tarım dışı istihdam rakamlarının ardından Bitcoin’de sert ve volatil hareketler meydana gelirdi ancak bu kez öyle olmadı. En büyük kripto para 16.700 dolar seviyesinde tutunmaya devam ederken, açıklanan veriler altcoin’lere ise olumsuz yansıdı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl