ABD’de tarım dışı istihdam kuvvetli geldi: Analizlerde büyük sapma

ABD'de tarım dışı istihdam ve işsizlik oranları açıklandı. Fed'in enflasyon hamleleri için kritik görülen verilerde analistlerin tahminleri sonuca yaklaşamadı bile... Tarım dışı istihdam beklentinin 2 katına yakın arttı.

ABD’de günlerdir merakla beklenen veriler açıklandı. Tarım dışı istihdam verileri analistlerin beklentilerinin aksine ciddi şekilde yüksek geldi. Eylül ayı rakamları için beklentiler 170.000 iken, resmi rakam ise 336 bin olarak açıklandı. %3.7 olarak beklenen işsizlik oranı ise %3.8 oldu.

Bitcoin’i şu an için etkilemedi

Rakamların beklenenden yüksek gelmesi Bitcoin’de ise 200 dolarlık kısmi bir düşüş getirdi. Altcoin’ler de yine rakamlardan an itibarıyla çok fazla etkilenmiş görülmüyor. En büyük kripto para dün 28 bin doların üzerine çıksa da daha sonra yeniden 27.500’ün altına inmişti.

Fed’in bu sene bir faiz artırımı daha yapmasına kesin gözüyle bakılırken, bazı uzmanlar ise yüzde 5.5 olan faizlerin %7’ye kadar çıkabileceğini belirtiyorlar.

Petrol düşüşü olumlu olabilir

Özellikle hafta başından bu yana altın ve gümüşte görülen sert düşüşler de dikkat çekiyor. Değerli metaller ciddi satış baskısı görürken, Bitcoin bu anlamda daha sağlam bir performans sergiliyor. ABD enflasyonu açısından kritik olan petrol fiyatlarındaki düşüş ise bu anlamda olumlu görülebilecek veriler arasına girdi. Varil başına petrol fiyatı özellikle dün sert bir düşüş yaşamış ve 90 küsur dolardan 85 doların altına inmişti. Fiyat ağustos ayından bu yana ilk kez 85 doların altına inmişti.

Fed’in bir sonraki faiz kararı 1 Kasım’da açıklanacak.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl