ABD tarım dışı istihdam verileri açıklandı: Bitcoin sabit kaldı

ABD'de gelecek hafta açıklanacak olan enflasyon verilerinden önceki en önemli rakamlar tarım dışı istihdam verileri olarak görülüyordu. Veriler resmen açıklanırken, beklentilerin aşıldığı görülüyor. Bitcoin'de ise önemli bir fiyat hareketi yaşanmadı.

ABD’de mart ayı tarım dışı istihdam verileri 236.000 olarak açıklandı. Beklenti ise 230 bindi. Şubat ayı rakamı ise 311 bindi. Bu rakamlarla birlikte işsizlik oranı da açıklandı. Beklentinin %3.6 olduğu işsizlik oranı, %3.5 olarak duyuruldu.

Fed faiz artışına devam mı edecek?

Hatırlanacağı üzere mart ayında 25 baz puanlık artışa giden Fed’de başkan Jerome Powell, istihdamın güçlü kalmasına vurgu yapmış, ve böyle devam ettiği sürece faiz artışlarına devam edeceklerini söylemişti. Ancak yaşanan bankacılık krizi ve iş dünyasından gelen tepkiler de Fed’in elini kolunu bağlamış durumda… Fed faiz yükseltmek isterken, şartlar ise bunu yapmaması gerektiğini söylüyor.

Uzmanlar Fed’in mayıs ayındaki toplantısından en fazla 25 baz puanlık bir artış çıkacağı fikrinde birleşirken, ciddi bir kalabalık da kurumun frene basabileceğini ve artırımda bulunmayacağını iddia ediyor.

Toplantıdan toplantıya…

Gelecek hafta açıklanacak olan enflasyon verileri de, özellikle Fed’in faiz kararında belirleyici olacak. Şubat ayının yıllık enflasyon verisi %6 olarak açıklanmıştı. Powell, faiz kararlarını ise verileri gördükten sonra toplantıdan toplantıya alacaklarını ifade etmişti.

Rakamların açıklanmasıyla birlikte Bitcoin yaklaşık 27.900 dolar civarında işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl