ABD’li vekil, Bitcoin ve kripto yatırımcılarını ilgilendiren kurallara sert çıktı

ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi Başkanı Patrick McHenry, ABD Hazine Bakanlığı ve Gelir İdaresi IRS’in getirmeyi planladığı kripto kurallarını sert bir dille eleştirdi.

“Biden yönetimi, dijital varlık ekosistemini öldürme çabalarına son vermeli”

McHenry, dijital varlık raporlama gerekliliklerine ilişkin önerilen kural oluşturma bildirimi, Biden yönetiminin dijital varlık ekosistemine yönelik devam eden saldırısının bir başka cephesidir” dedi. Milletvekili, açıklamalarının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Biden yönetimi, ABD’deki dijital varlık ekosistemini öldürme çabalarına son vermeli ve bu sektör için nihayet net yol kuralları sunmak üzere Kongre ile birlikte çalışmalıdır. Bu yanlış yönlendirilmiş raporlama gerekliliklerini düzeltmek, piyasa katılımcılarının mahremiyetini korumak ve dijital varlık ekosisteminin burada ABD’de gelişmesini sağlamak için iki partili çözümümü (İnovasyonu Amerika’da Tut Yasası) ilerletmeyi dört gözle bekliyorum.”

Yeni düzenlemeler bugün açıklandı

Bugün hem Hazine Bakanlığı hem de Gelir İdaresi, kriptoya ilişkin bazı yeni düzenlemeler açıkladılar. İki kurum da dijital varlık aracı şirketlerini, “trading (işlem) platformu, dijital varlık ödeme sağlayıcısı ve cüzdan geliştiricisi” olarak tanımlamayı tercih etti. Ancak yeni kurallar, hala resmiyet kazanmış değil. Kongre’den onay alınması durumunda ise 2025 vergi yılı için 2026’dan itibaren geçerli olacak. Öte yandan kripto para madenciliği ve stake yapan kişiler ise aracı kurum regülasyonlarından muaf tutuldular.

DeFi protokolleri ve NFT pazar yerleri de kurallara uyacak

Önerilen düzenlemelerle kripto para yatırımcılarının vergi ödemekten kaçınmalarının zorlaştırılması hedefleniyor. Teklif kapsamında, Coinbase ve Kraken gibi ABD merkezli borsaların müşterilerine ve Gelir İdaresi’ne yıllık raporlar göndermeleri gerekecek. DeFi protokolleri ve NFT pazar yerleri de bu kurallara uymak zorunda kalacaklar.

Böylece kripto para aracı kurumları yani çoğunlukla borsalar, yatırım sözleşmesi satan aracı şirketlerle neredeyse aynı kurallara tabi tutulmuş olacak.

Kongre’de kabul edilen yasa gereği 31 Aralık 2023’e kadar bakanlığın yeni regülasyonları yayımlaması gerekiyordu. Bakanlık ve ona bağlı bir kurum olan IRS, bu sürenin bitimine sadece 4 ay kala regülasyonları açıkladı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl