ABD yasağına rağmen Tornado Cash kullanılmaya devam ediyor: 500.000 DAI gönderildi

ABD'nin kara listeye aldığı hatta bu yüzden Hollanda'da bir geliştiricisinin de tutuklandığı kripto para mikseri Tornado Cash, hacker'lar tarafından çalınan fonların aklanmasında kullanılmaya devam ediyor.

ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi’nin (OFAC) yasaklılar listesine aldığı ve ülkede büyük tartışma yaratan Tornado Cash, hacker’lar tarafından kullanılmaya devam ediyor. Kripto güvenlik firması PeckShield’ın sağladığı bilgiye göre 500 bin dolar değerde DAI, protokole gönderildi.

2021 yılının Ağustos ayında kripto para fon toplama platformu Dao Maker’dan (*Maker DAO ile bir bağlantısı yok) çalınan toplam 7 milyon dolar değerdeki Ethereum ve çeşitli sabit coin’ler iki ayrı cüzdana gönderilmişti.

Bu cüzdanlardan bir tanesi 3800 ETH’yi o dönem direkt olarak Tornado Cash’e yollamış ve fonlar aklanmıştı. Zincir üstü verilere göre ikinci cüzdan ise düne kadar “uykuda” kalmıştı. İşte bu cüzdandan dün 500 bin dolar değerdeki DAI sabit coin2i Tornado Cash’e gönderildi.

Lazarus ile bağlantı sonu olmuştu

ABD’nin Tornado Cash kullanımını kendi vatandaş ve kurumlarına yasaklamasının arkasındaki en büyük sebep ise Kuzey Koreli hacker grubu Lazarus… Bilindiği üzere ABD’li yetkililer bir süredir bu grubun Kuzey Kore devleti adına çalıştığını ve hack saldırılarından çalınan paraların Kuzey Kore hükumetine gönderilerek, burada nükleer silah yapımı ve geliştirilmesine harcandığını iddia ediyorlardı.

Mart ayında Axie Infinity’nin Ronin köprüsünden 600 milyon dolar değerdeki kripto paraların çalınması olayının arkasında da Lazarus’un olduğu belirtiliyordu.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl