ABD’de 3.5 trilyon dolarlık harcama planına yeni kripto kuralı gündemde

ABD’de Temsilciler Meclisi ve Senato’nun demokrat kanadının trilyon dolarlık harcama planına yeni bir kripto para kuralı getirmeyi planladığı bildiriliyor.

Politico’nun haberine göre, Temsilciler Meclisi’nde tüm mali mevzuatı denetleyen komitenin başında yer alan Richard Neal, 3.5 trilyon doları bulan harcama paketinin finansmanı için bir dizi önlem getirmek istiyor. Bunların arasında büyük bireysel emeklilik hesaplarına yeni limitler, şirketlerin yüksek ücretli çalışanlar için aldığı destekler üzerinde ek kısıtlamalar ve kripto para sahibi kişiler için satıcının aynı zamanda alıcı olması halini ifade eden, yeni ‘wash sale’ kuralları var.

Söz konusu uygulama ile bazı kripto para yatırımcılarının sermaye kazancı vergilerini ötelemek için yaygın olarak kullandığı bir boşluğun kapatılması hedefleniyor.

Mevcut kurallara göre, bir vergi mükellefi, hisse senedini zararına sattığında bunu vergiden düşebiliyor. Bu konuda talepte bulunabilmek için ise 30 gün içinde hisse almamaları veya eş değerde bir yatırım yapmamaları gerekiyor. Aksi takdirde, işlem bir ‘wash sale’ olarak kabul ediliyor ve zarar için vergi indirimi mümkün olmuyor. Şimdi, kripto paraların da bu kural kapsamına alınması isteniyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl