ABD’de bankalar harekete geçti: USDF adında sabit coin geliyor

Son dönemde ABD'de en çok tartışma konusu olan sabit coin'lerle ilgili bazı bankalar harekete geçti ve USDF adında kendi sabit coin'lerini çıkarma plânı başlattılar. Bankaların düşüncesi, bu sabit coin ile, arkasında arzı yeterli derecede destekleyecek varlık bulunmayan ve şüphe duyulan sabit coin'ler yerine güven duyulan bir para çıkarmak. USDF coin'i çıkaracak olan bankaların oluşturduğu gruba ise "USDF Konsorsiyumu" adı verildi.

ABD’nin bir merkez bankası dijital parası (CBDC) çıkarıp çıkarmayacağı konusu hala belirsizliğini korurken sabit coin’lerle ilgili özellikle politika çevrelerinin büyük endişeleri bulunuyor. Konuyla ilgili olarak ise, ABD’nin en büyük regülatörlerinden biri olan Federal Mevduat Sigorta Fonu Kurumu (FDIC) tarafından desteklenen bir grup banka, USDF adlı bir sabit coin çıkarma konusunda fikir birliğine vardılar.

Yapılan açıklamada bu sabit coin sayesinde, tüketici korunmasının sağlanacağı ve bankalar tarafından ihraç edilmeyen sabit coin’ler konusundaki korkunun da ortadan kalkacağı belirtildi.

Diğer bankaların da katılımı isteniyor

USDF coin’i çıkaracak olan bankaların oluşturduğu gruba ise “USDF Konsorsiyumu” adı verildi. Konsorsiyum içinde, yönetimi altındaki varlıklar bakımından ABD’nin 48. en büyük bankası olan Synovus, 45. en büyük bankası New York Community Bank ve Sterling National Bank gibi dev kurumlar da bulunuyor. Hatta grup diğer büyük bankaların da kendilerine katılmalarını istiyor.

Bu kurumlar FDIC tarafından sigortalı olsalar da, USDF’yi destekleyen rezervlerin olup olmayacağı konusu ise yapılan açıklamada muğlak bırakıldı. FDIC de konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmadı. Hatırlanacağı üzere geçen sene yapılan bir açıklamada FDIC, bankaların sabit coin çıkarmaları durumunda, mevduat sahiplerinin 250 bin dolara kadar olan değerdeki token’larının teminatlandırılması gerektiğini belirtmişti. Yani bankanın iflas etmesi durumunda, bu miktarın müşterilere ödenmesi gerektiği yorumu yapılmıştı.

Bilindiği üzere sabit coin’ler konusu kripto para evreninde uzun süredir konuşuluyor ancak 2021 yılında kripto paralarda yaşanan büyük yükseliş, ülkelerin ve hükumetlerin de bu konudaki endişelerinin artmasına yol açtı. En tartışmalı sabit coin olan USDT, şu anda hala açık ara en büyük sabit coin durumunda. USDT’nin arkasındaki koruyucu varlıklar hala tam anlamıyla bilinmiyor.

USDT ve USDC’ye rakip olabilecek mi?

Dünyada şu anda toplam 170 milyar dolara varan bir sabit coin piyasası bulunuyor ve USDF de bankaların ihraç ettiği bir sabit coin olarak buradaki diğer token’lara alternatif olmak istiyor. En büyük sabit coin olan USDT’nin toplam piyasa değeri 80 milyar dolara dayanırken, ikinci sıradaki USDC’de ise bu rakam 45 milyar dolar.

Provenance adlı blok zincirinde çalışacak olan USDF, grup üyesi olan bankalarda 1’e 1 oranda değiştirilebilecek.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl