ABD’de enflasyon rakamları açıkandı, Bitcoin’de artış yaşandı

ABD'de bugün merakla beklenen enflasyon rakamları açıklandı. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE), bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,3 artarken, aylık bazda da %0.4'lük beklentilerin altında kalarak %0.3 olarak duyuruldu. Rakamların açıklanmasından sonra Bitcoin'de de keskin bir yükseliş oldu ve fiyat 46700 doların da üzerine çıktı.

ABD’de kripto para yatırımcılarının da heyecanla beklediği enflasyon rakamları açıklandı. Tüketici fiyatları, ekonomistlerin beklentileri dahilinde %5.3’lük yükseliş kaydetti. Gıda ve enerji fiyatlarını rakamların dışında tutan, çekirdeki tüketici endeksi ise aylık %0.1 büyüdü ve Şubat ayından bu yana en düşük büyümeyi göstererek fiyat baskılanmasının azaldığı mesajını verdi. Burada da beklentiler aylık bazda %0.3’tü. Yıllık bazda beklentiler %4.2’ydi ancak %4.0 olarak açıklandı.

Bitcoin fiyatında ciddi artış

En flasyon rakamlarının açıklanmasıyla Bitcoin’de de yaklaşık 800 dolarlık bir yükseliş yaşandı ve en büyük kripto para 46700 doların da üzerine çıktı.

FED ne yapacak?

Açıklanan rakamların ardından ABD Merkez Bankası’nın (FED) da tepkisi merakla bekleniyor. Düşük gelen rakamlar destek programının (varlık alımlarının) daha da uzun vadeli olarak uygulanmasına devam edilip edilmeyeceği konusunda soru işaretleri yaratıyor. Uzmanlar, varlık alımlarının devam etmesi durumunun, doların zayıflığını artıracağını ve Bitcoin başta olmak üzere kripto para fiyatlarında yükselmelere neden olacağını belirtiyorlar.

Hatırlanacağı üzere FED başkanı Jerome Powell, kısa süre önce yaptığı konuşmada varlık alımlarını azaltma takvimini öne çekmeyi düşündüklerini ancak koronavirüsün delta varyantının hızlı yayılmasının buna engel olduğunu söylemişti. Powell, buna rağmen enflasyonun geçici olduğu fikrini de yinelemişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl