ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan kripto para ödülü: Tarihte bir ilk olacak

ABD Dışişleri Bakanlığı, son dönemdeki fidye saldırılarına önlem olarak "Adalet için Ödül" programı ödeme seçeneklerine kriptoyu da ekledi. Program, siber suçlarla ilgili bilgi veren kişilere 10 milyon dolara kadar ödül veriyor ve artık bu kişiler de ücretlerini isterlerse kripto paralarla alabilecekler.

Özellikle son 2 ayda ABD kurumlarına ve yazılım şirketlerine yapılan siber saldırılar ülkede en çok konuşulan konulardan biri oldu. Siber saldırıları düzenleyenlerin sürekli fidye olarak kripto para istemesi, yeni teknoloji bu sistemlerin yasaklanmasının tartışılmasına kadar uzandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, fidyeciler ya da saldırılar hakkında önceden bilgi veren kişiler için düzenlediği “Adalet için Ödül” programı ise bu konuda yeni bir adım atmaya hazırlanıyor. Bakanlık, fidyeciler hakkında bilgi veren kişilere yapılacak ödemelere kripto para seçeneğini de ekledi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada konuyla ilgili, “Ödül ödemeleri kripto paralarla da yapılabilir” denildi. Daha sonra ise bu ödeme şekli bakanlık tarafından da doğrulandı. Bir bakanlık sözcüsü de bunun ABD tarihinde bir ilk olacağını söyledi. ABD, ödül programını 1984 yılından bu yana uyguluyor.

Colonial boru hattı sabırları taşırdı

Kısa süre önce ABD’nin doğu yakasındaki petrol boru hattına yapılan siber saldırı sonucunda, büyük çapta bir alana akış sağlanamamıştı. Saldırganların fidye almayı başarması da büyük tartışmalara yol açmıştı. FBI daha sonra fidyenin büyük bölümünü ele geçirse de, bu saldırıdan birkaç hafta sonra da ABD’deki birçok şirkete yazılım desteği veren bir şirket daha saldırıya uğramıştı.

ABD, saldırılarla ilgili Rusya’yı suçlarken, G-7 zirvesinde iki ülkenin başlanlarının önemli tartışma konusu fidye yazılım saldırıları olmuştu.

Kripto parayla ödeme kararının, Biden yönetiminin bu saldırılara karşı aktif mücadele kararı almasından sonra gelmesi de dikkat çekiyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl