ABD’de kişisel kripto cüzdanların engellenmesine karşı yasa tasarısı

ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Warren Davidson, şahsi kripto para cüzdanlarının kullanımının devlet kurumları tarafından kısıtlanmasının önüne geçen bir yasa tasarısı sundu.

ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Warren Davidson, devlet kurumlarının şahsi kripto para cüzdanlarının kullanımını sınırlamalarını önlemek amacıyla bir yasa tasarısı sundu.

Tasarı, kurumların “bir kişinin kendi kullanımı ve diğer amaçlarla mal veya hizmet satın alması için dönüştürülebilir sanal paranın kullanımını kısıtlamasını” yasaklıyor. Ayrıca, kurumların kullanıcıların şahsi cüzdanlar aracılığıyla işlem gerçekleştirmesini yasaklamasının da önüne geçiyor.

Davidson, Kanada’da bir kişinin banka hesabının mahkeme kararı olmaksızın dondurulması veya askıya alınmasını mümkün kılan yasanın yürürlüğe konmasını örnek göstererek “Ofisimiz, Amerikalıları böyle bir aleni hırsızlıktan korumak için kısa süre içinde ABD Temsilciler Meclisi’ne bir yasa tasarısı sunacak. Birçok insan kuşkusuz şunu kabul edecektir, ‘Bitcoin bunu düzeltir.’ Bu sadece, coin’lerinizi kendi kontrolünüzde saklıyorsanız (self-custody) doğrudur. Hesap tabanlı kripto benzer açıklara sahiptir.” dedi.

Trump döneminde çok tartışılan düzenleme tekrar gündeme gelmişti

Trump’ın başkanlığı sırasında dönemin Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in getirmek istediği ve şahsi cüzdanların kullanımını kısıtlayan düzenleme, geçtiğimiz ay bakanlığın altı aylık planına girmesiyle yeniden gündeme gelmişti. Düzenleme, kripto paralarını kendi özel cüzdanlarına aktarmak isteyen kullanıcıların isim, ev adresi gibi kişisel bilgilerini vermelerini gerektiriyordu. Davidson’ın sunduğu yasa tasarısı, böyle bir düzenlemeyi saf dışı bırakma amacı taşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – ABD’li vekil, stabil coin yasa tasarısı taslağını yayımladı

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl