ABD’de kripto borç ve faiz şirketi BlockFi için işlem durdurma kararı

Son dönemde kripto paralar ile ilgili çıkardığı olumlu yasalarla önplâna çıkan ABD'nin Teksas eyaletinden, kripto paralara faiz veren BlockFi şirketine büyük darbe vurabilecek bir hamle geldi. Eyaletin regülasyon kurumu, BlockFi'ın faiz ürünü olan BIA'in bir menkul kıymet sayılması gerektiğini belirterek işlem durdurma talep etti. Aynı suçlamalar New Jersey ve Alabama eyalet kurumları tarafından da yapıldı.

blockfi

ABD’nin Teksas eyaletinde regülatörler, kripto para borç ve faiz verme platformu BlockFi’ın Faiz Hesabı ürününün (BIA) , eyalet kanunları çerçevesinde bir menkul kıymet olduğunu belirtti. Teksas Eyalet Menkul Kıymetler Kurulu (TSSB) da, BlockFi, BlockFi Trading ve BlockFi Lending’e karşı işlem durdurma emri başvurusunda bulundu.

CoinDesk’in verdiği detaya göre ise, Ekim ayında konuyla ilgili bir duruşma yapılacak ve burada hakim böyle bir karara imza atmadığı sürece BlockFi için o tarihe kadar herhangi bir durdurma işlemi gerçekleşmeyecek. Dolayısıyla duruşmaya kadar şirket işlemlerine ve çalışmalarına devam edebilecek.

Konuyla ilgili konuşan TSSB’nin yaptırımlardan sorumlu yöneticisi Joe Rotunda da, “Bu hukuki hamle aslında BlockFi şirketine ve ona bağlı kuruluşlara bizim iddialarımıza cevap verme ve geçerli kanıtlar sunma fırsatı sunuyor” dedi.

Alabama ve New Jersey’den de aynı suçlama

Bu emrin geçerli olması, BlockFi’ın faiz ürünü olan BIA’in müşterilere, en azından eyaletin menkul kıymet regülasyon kurullarına kaydolmadan sunulamaması demek olacak. Teksas gibi, Alabama ve New Jersey eyaletleri de BlockFi’ın menkul kıymet kanunlarını çiğnemiş olabileceğini belirterek hukuki işlem başlatmışlardı.

“Kesinlikle kanuni olduğuna inanıyoruz”

Teksas eyaletinin bu adımıyla ilgili şirketin herhangi bir sözcüsünden açıklama yapılmazken, BlockFi’ın resmi hesabından “BIA’in kesinlikle kanuni ve kripto para piyasası katılımcıları için uygun olduğuna inanıyoruz” tweet’i atıldı. New Jersey eyaletinin soruşturma başlatmasından sonra da şirket CEO’su Zac Prince benzer açıklamalarda bulunmuş ve “New Jersey Menkul Kıymetler Bürosu’yla olan olumlu görüşmelerimiz devam ediyor. Onlara BlockFi Faiz Hesabı hakkında daha fazla bilgi veriyoruz. Bu ürünümüzün kanuni ve kripto para piyasası katılımcıları için uygun olduğunu düşünüyoruz” açıklamasını yapmıştı.

New Jersey eyaleti gibi Teksas da, BlockFi’ın, müşterilerin kripto paralarını kendi kontrolüne alarak faiz vermesini, ya da diğer müşteri ya da kurumsal yatırımcı fonlarıyla bir araya getirerek yatırımlar yapmasını, menkul kıymet kanunlarına aykırı buluyor.

“Daha önce uyardık ama yasadışı şekilde sunmaya devam ettiler”

Eyalet kurumunun konuyla ilgili kanun maddesi bölümünde, “BIA’ler, yatırım sözleşmeleri, senetler ya da borçsuzluk belgelerinden oluşmaktadır ve menkul kıymet kanununun 4.A bölümünde menkul kıymet olarak tanımlanmışlardır” deniliyor. Kurumun ayrıca BlockFi’ı, BIA ürününün menkul kıymet olabileceği konusunda geçen Nisan ayında uyardıklarını ancak BlockFi’ın “yasadışı şekilde” Teksas sınırları içinde ürünü sunmaya devam ettiğini belirtti.

691 milyon dolarlık varlık bulunuyor

TSSB’nin açıklamasında ayrıca BlockFi şirketinin Teksas’ta en az 25 bin müşterisinin olduğu ve bu kişilere ait toplamda 691 milyon dolarlık varlık değerinin bulunduğu belirtildi.

BlockFi şirketi Alabama eyaletinin yaptığı aynı suç duyurusuna ise yine Twitter hesabından cevap verdi ve, faiz ürünlerinin menkul kıymet olmadığını iddia etti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl