Kripto-dolandırıcılıktan tutuklanan CEO’ya para kaybedenler sahip çıktı

ABD'de yeni ve çok tartışılacak bir kripto bağlantılı dolandırıcılık olayı ortaya çıktı. Mayıs ayında tutuklanan Eddy Alexandre adlı kişinin haftalık yüzde 5-10 getiri vadederek bir piramit sistemi oluşturduğu ve on binlerce kişiden topladığı paralarla kendisine lüks bir hayat kurduğu belirtildi. Standart dolandırıcılık şeması dışında çok tartışılacak olan olay ise, davayla ilgili ilk duruşmaya yüzlerce kişinin Alexandre'a destek olmak için gelmiş olmasıydı. Destek için Fransa ve Kanada'dan da gelenler var.

Pasif gelir vaadiyle yüzlerce kişiyi kandırıp 250 milyon dolarlık vurgun yaptığı iddia edilen ve Mayıs ayında tutuklanan Eddy Alexandre, çıktığı ilk duruşmasında suçsuz olduğunu belirtti.

İlk müşterilere paraları ödedi ve daha çok müşteri kazandı

Davayı açan savcılar Alexandre’ın topladığı paraların büyük bölümünü kendisine sakladığını ve sadece birkaç milyon dolarını bazı fonlara yatırım yapmak için kullandığını belirtiyor. Savcılara göre Alexandre, oluşturduğu piramit şemasında ilk müşterilerine getirilerini ödedi ve böylece belli seviyede güven kazanarak, başka müşterilerin de topluluğa katılmasını sağladı.

Haftalık %5 ilâ 10 arasında getiri

Para yatıran kişilere haftalık en az %5’lik getiri vaadi de bulunan Alexandre’ın sisteminde ayrıca bir de “robot-danışman” hesabı da bulunuyordu. Paralarının bu hesap ile kullanılmasına yani işlem yapılmasına izin veren müşterilere de “Milyoner olma” vaadinde bulunan dolandırıcı için Emtia Vadeli işlemler Komisyonu da dava açtı. CFTC’nin verdiği rakamlara göre 62 bin EminiFX müşterisi mağdur oldu ve toplamdaki kayıp 250 milyon dolara da yakındı. Savcılara ve CFTC’ye göre EminiFX, Eylül ayından itibaren yatırımcılardan düzenli olarak fon talep etti. ADahs sonra ise her Cuma günü, yatırımcıların hesapları haftalık %5 ila %10 arasında bir getiri gördü.

Mayıs ayında dolandırıcılık suçlamalarıyla tutuklanan Eddy Alexandre’ın kendisine lüks bir hayat kurduğu da dosya detaylarında yer aldı.

Yüzlerce kişi destek için toplandı

Tüm yaşananlara rağmen, avukatların hakim ile buluştuğu Manhattan’daki bir “dava öncesi duruşma” için yüzlerce kişinin dün federal mahkeme önünde toplanması da dikkat çekiyor. Eddy Alexandre’a destek olanlar, suçlunun kendisi değil aslında kripto paralardaki düşüşlerden ötürü zarar eden ve parasını hemen çekmek isteyen diğer müşteriler olduklarını iddia ediyorlar. Birçok kişinin “Biz CEO’muzu destekliyoruz” tişörtleriyle mahkeme salonu önüne geldiği belirtildi.

“Para çekmediğiniz sürece milyoner olabilirsiniz”

Savcılığın hazırladığı dosyada ilginç bir de detay yer aldı. Bilgilere göre, her hafta getirileri hesaplara yatırımdan bir gün önce Zoom’da bir web toplantısı düzenleyen Alexandre, “Paranızı çekmediğiniz sürece milyoner olma şansınız artacaktır” dedi ve bu şekilde bir motivasyon uyguladı.

Destek için ABD dışından gelenler de var

Davayı yakından izleyen Bloomberg’e konuşan Louisiana Francois adındaki bir kişi ise kendisinin de Alexandre’a destek olduğunu ve bu nedenle Boston’dan 4 saat araba kullanarak duruşmaya geldiğini söyledi. Kalabalık içinde Fransa, Kanada ve Haiti’den gelenlerin de olduğunu belirten Francois, duruşma için destekçilerin Telegram üzerinden organize oldukları bilgisini de verdi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl