ABD’de kripto işlem hacimlerinde yüzde 80’lik düşüş

ABD'deki kripto işlem hacmi 3 haftadan kısa bir süre içinde yüzde 80'den fazla düştü. Ancak kripto para borsası Coinbase, pazar payının yarısını elinde tutmaya devam ediyor.

Bankacılık krizinin yoğunlaşması ve yatırımcıların geleneksel finanstan uzaklaşmaya başlamasıyla ABD işlem hacimleri mart ortasında dört ayın en yüksek seviyesine ulaştı, ancak yatırımcılar o zamandan beri geri çekildi. Şimdi ise işlem hacimlerinde yükse 80’lik bir düşüş hâkim.

Coinbase borsası açık ara birinci ancak eski haline göre geride

ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase, pazar payının yüzde 50’sine yakınıyla ABD’deki en yüksek işlem hacmini elinde tutmaya devam ediyor. Ancak bu durum borsanın bir zamanlar bulunduğu yerden çok uzakta. Yılın ilk çeyreğinde Coinbase’in pazar payı haftada ortalama yüzde 60’tan yüzde 49’a düştü.

14 Mart’ta ABD borsalarında 3.2 milyar dolarlık işlem hacmi kaydedildi. Buna karşın, kripto araştırma firması Kaiko’nun verilerine göre, 2 Nisan’da borsalar kripto işlemlerinde yalnızca yaklaşık 622 milyon dolar değerinde kripto para işlemine olanak sağladı.

ABD Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) 27 Mart’ta Binance’e dava açmıştı. O zamandan bu yana, döviz borsasındaki hacimler önemli ölçüde düştü. Kaiko analistleri, Binance’in yılın ilk çeyreğinde küresel pazar payının yüzde 16’sını kaybettiğini söyledi.

Kaiko’nun araştırma müdürü Clara Medali, “Dava yeni bir olay olduğu için uzun vadeli bir eğilim gözlemlemek adına biraz daha zamana ihtiyacımız var. Ayrıca, hacimlerdeki keskin düşüş hafta sonu gerçekleşti.” dedi.

Binance.US, CFTC davasının ortasında bile Coinbase’in kayıplarının bir kısmını devralmayı başardı. Binance.US’in pazar payı yüzde 8’den yüzde 24’ün üzerine çıkarak üçe katlandı.

Mart ayındaki işlem hacimleri 2022’den çok farklı

Mart ayındaki ABD’deki işlem hacmi seviyeleri, 2022’nin sonlarında görülen zirvelerden farklı olmaya devam ediyor. Kasım 2022’de, FTX’in çöküşünün ardından, yatırımcılar varlıklarını borsalardan çekmek için çabalarken ABD’deki işlem hacimleri 1 trilyon doların üzerine çıkmıştı.

FTX’in iflas başvurusunda bulunmasının ertesi günü, 12 Kasım 2022’de ABD borsalarında yaklaşık 1,3 trilyon dolarlık işlem hacmi görüldü. Aralık 2022 ortalarında hacimler yaklaşık 586 milyon dolara geriledi.

Merkezi borsalara benzer şekilde, merkeziyetsiz kripto borsalarında da mart ortasında büyük bir artış görüldü. Blockworks Research’ün verilerine göre, Uniswap 13 milyar dolardan fazla işlem hacmi sağlarken, Curve’de 11 Mart 2023’te 8 milyar dolara yakın işlem gerçekleştirildi.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl