ABD’de kripto para hükmü de içeren tasarı meclisten geçti

Yaz aylarında ABD'de çok tartışılan 1.2 trilyon dolarlık altyapı paketindeki kripto paralardan vergi alınması maddesinin ardından şimdi de yıllık savunma bütçesi içine kripto para hükmü eklendi ve tasarı Temsilciler Meclisi'nden de geçti. ABD'de genelde ordunun ihtiyaçlarından ötürü savunma kapsamındaki yasalar kabul edildiği için, bu tasarının kanunlaştırılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

abd-senato

ABD Temsilciler Meclisi, yıllık savunma bütçesi yasa tasarısının içine bir kripto para hükmü eklenmesine izin verdi. ABD ordusunun talepleri kapsamında harcamalara izin veren Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’na, İnovasyon Yasası’ndan da bir madde eklendi ve genelde bu tür yasaların kanunlaştırılmasına iki parti de destek verdiği için kripto hükmünün de yer aldığı tasarını büyük ihtimalle sorunsuz şekilde kanunlaştırılması bekleniyor.

Senatör Patrick McHenry tarafından eklenen kripto para hükmü, bu varlıkların regülasyonlarının net olmasını ve bu sayede ABD’nin uluslararası yarışta geri kalmamasını amaçlıyor.

SEC ve CFTC’den oluşan çalışma grubu yaratılacak

Önerilen madde, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun (CFTC) hangi kurumun kripto piyasasının hangi yönlerini denetlediğini açıkça tanımlamasının net şekilde ortaya konulmasını talep ediyor. Kanunun yürürlüğe girmesi halinde ise Kongre, tasarının kabul edilişinden itibaren 90 gün içinde SEC ve CFTC temsilcilerinden oluşan bir çalışma grubu oluşturacak. Grupta ayrıca fintech endüstrisinden ve küçük işletmelerden de temsilciler bulunacak.

Bu grubun 1 yıl boyunca mevcut regülasyonları ve bunların piyasalar üzerindeki etkisini analiz etmesi ve ABD’nin dünyayla rekabet gücünü nasıl etkilediğini gösteren bir rapor hazırlaması zorunlu olacak.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl