ABD’de kripto para kararnamesi resmen açıklandı: Biden imzaladı

Bir süredir merakla beklenen ABD'deki kripto para kararnamesi, başkan Joe Biden tarafından resmen imzalandı. Kararnamede dijital varlıklar konusunda yeni regülasyonlar olmaması dikkat çekerken, konuyla ilgili devlet kurumları ise tüketici ve yatırımcı korunmasını sağlayacak ve ABD'nin teknolojik liderliğini devam ettirecek yeni öneriler getirmeye çağrıldı. Kararnamede CBDC'lere de yer verildi ve bir ihracın gerekip gerkmediği konusunda çalışma yapılması istendi.

ABD başkanı Joe Biden, kripto paralar konusundaki kararnameyi imzaladı. Açıklama Beyaz Saray’ın resmi internet sitesinden yapıldı. TSİ bu sabah sızan bilgilerde yer aldığı gibi, kararanamde, ABD’nin küresel finans ve teknoloji dünyasında liderliğini devam ettirmesi, tüketici korunmasının sağlanması ve sorumlu bir inovasyona odaklanılması yönünde talimatlar verildi.

Sızan belgelerle aynı…

Bilindiği gibi bu sabah saatlerinde ABD medyasından The Block, kararname içeriğinin kendilerine sızdırıldığını açıklamıştı. Belgelerde, korkulanın aksine olumsuz bir yaklaşım olmadığı ve ABD’nin küresel çapraki finans liderliğini kaybetmemek için kripto para endüstrisine olumlu yaklaştığı belirtilmişti.

Sabah saatlerinde uzmancoin’in de haberleştirdiği belgelerde Beyaz Saray’ın 6 öncelikli madde oluşturduğu ortaya çıkmış ve şu ifadeler kulalnılmıştı:

“Tüm bu sebeplerden ötürü ve dijital varlıklar ile onların altında yatan teknolojilerin faydalarından yararlanabilmek ve riskleri ortadan kaldırabilmek amacıyla başkan Biden bugün, devletin tamamiyle ve tüm kurumlarıyla yaklaşım sergileyeceği başkanlık kararnamesini imzalayacaktır. Emir, dijital varlıkların yönetimi konusunda 6 öncelikli madde belirlemiştir:

*Tüketici ve yatırımcı korunması
*Mâli istikrar
*Yasa dışı finans
*Küresel finans ve ekonomik mücadelede ABD’nin liderliği
*Finansal katılım
*Sorumlu inovasyonun desteklenmesi”

“Teknolojik gelişmeler ‘sorumlu şekilde desteklenecek”

Yapılan açıklamada kripto para ve dijital avrlık teknolojilerinden fayda sağlanırken, işlem mahremiyetine de önem verilmesi gerektiği belirtildi:

“ABD Hükumeti; işlem mahremiyetine, güvenliğe, yasa dışı işlemlerle mücadeleye ve çevreye karşı olumsuz etkilere odaklanacak ve dijital varlık sistemlerinin sorumlu bir şekilde geliştirilmesine katkı sağlayacaktır.”

“ABD’nin çıkarlarına uyması durumunda CBDC çıkarılması…”

ABD’nin uzun süredir tartıştığı konulardan biri olan merkez bankası dijital parası yani CBDC konusuna da değinilen açıklamada, CBDC’lerin bir an önce araştırılması ve ABD’nin ulusal çıkarlarına uyması durumunda da, ihracına başlanılması gerektiğine değinildi:

“Kararname ABD hükumetini, bir CBDC çıkarılması için gereken altyapı ve teknolojik ihtiyaçların araştırılmasına yönlendirmektedir. Bunun yapılması esnasında bir CBDC çıkarılmasının da, ABD halkının çıkarıan olup olmadığı da gözden geçirilmelidir. “

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl