ABD’de kripto paralarla ilgili yeni bir yasa tasarısı sunuldu

ABD Temsilciler Meclisi’nin önde gelen Cumhuriyetçi meclis üyelerinden olan Patrick McHenry, kripto para girişimleri için destekleyici bir yasa tasarısı sundu. Söz konusu tasarı, kripto para girişimlerinin menkul kıymet yasasını ihlal etmeden faaliyet göstermelerini kolaylaştıracak.

McHenry, tasarıyı Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler’la yapılan komite duruşması öncesinde açıkladı. Tasarının yatırımcıları korurken diğer yandan kripto para projeleri için bir “güvenli liman” işlevi görerek yeni teknolojileri ve inovasyonu destekler nitelikte olacağı belirtiliyor.

Cumhuriyetçi lider McHenry, “ABD, dijital varlıklarda seyirci değil, küresel bir lider olmalıdır. Ne yazık ki mevcut düzenleyici çerçevemiz, bu teknolojiyi ve bu endüstride ortaya konan işleri yurt dışına itiyor. SEC üyesi Hester Perice’in harika çalışmasına dayanan bu tasarı, dijital varlık projelerine gerekli yasal netliği sağlamaya yardımcı olacak.” diyor.

ABD’deki Blockchain Derneği de McHenry’nin yasa tasarısını desteklediklerini açıkladı. Derneğin başkanı Kristin Smith, oluşturulan yasa tasarısının kripto paralar için yasal netlik sağlayacağını, var olan belirsizliğin ise yıllardır inovasyonu engellediğini söyledi. Smith, “Yenilikçi girişimciler ve projeler, düzenleyici belirsizliklerden ötürü, ABD’den net bir düzenleyici çerçeveye sahip yargı bölgelerine göç ediyor.” şeklinde konuştu.

Tasarı, kripto para girişimlerine regülatörden onay almaları veya tamamen merkezi olmayan bir şekilde faaliyet yürüttüğünü kanıtlayacak şartları yerine getirmeleri için üç yıl süre verilmesini öngörüyor. Ayrıca tasarıda girişimlerin işlemler ve token’ların alım satımının yapıldığı ikincil platformlarla ilgili bilgi paylaşmalarının zorunlu kılınması gibi hükümler de var. Yatırımcıların korunması tarafında, token satışı yapacak olan projelerin token satın almanın yüksek derece risk taşıdığı ve para kaybına yol açabileceğine dair uyarılar vermesi de zorunlu tutuluyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl