ABD’de kripto vergi hükümleri içeren trilyon dolarlık paket onaylandı

abd temsilciler meclisi kongre

ABD Temsilciler Meclisi, kripto para vergi raporlamalarına ilişkin çok tartışılan maddeleri de içeren 1.2 trilyon dolarlık altyapı yasa tasarısını onayladı ve imza için ABD Başkanı Joe Biden’a gönderildi.

Dün mecliste yapılan oylamada, 218 milletvekili lehte oy kullandı. Tasarı, Ağustos ayında Senato’da kabul edilmiş ve ardından Temsilciler Meclisi’ne gönderilmişti.

Senato’daki tüm baskılara ve mücadelelere rağmen geçen tasarıda, Temsilciler Meclisi’nde bir değişiklik yapılması umut ediliyordu. Bu konudaki girişimler de sonuçsuz kaldı. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Kongre’deki en yakın arkadaşı olarak bilinen Demokrat üye Anna Eshoo, başkana bir mektup yazmış ve söz konusu kripto vergi hükmünün değiştirilmesini talep etmişti. Eshoo, tasarıdaki aracı tanımının çok geniş olduğunu ve uyum zorlukları yaratabileceğini savunmuştu. Tanım, kapsamı gereği madenciler gibi işlemlere esasen aracılık etmeyen tarafları da içeriyordu.

Sırada Hazine Bakanlığı tarafından yayımlanacak olan yönetmelik var. Bakanlığın yönetmeliğinin, yasanın nasıl yorumlanacağı ve işletmelerle diğer kuruluşların buna nasıl uyum sağlayacağı konusunda netlik kazandırması bekleniyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl