ABD’de küçük kripto işlemlerini vergiden muaf sayacak tasarı hazır

ABD'li iki senatör Pat Toomey ve Kyrsten Sinema, küçük kripto para işlemlerinin vergiden muaf olmasını sağlayacak olan yasa tasarısını tamamladılar ve Senato'ya sundular. Sanal Para Adil Vergi Yasası adındaki tasarı, değeri 50 doların altındaki işlemler için geçerli olacak ve bu rakam enflasyonla birlikte düzenli olarak ayarlanacak.

ABD’de birçok senatör ve milletvekilinin, sabit coin’lerin regüle edilmesinden kripto paraların vergilendirilmesine kadar yaptığı çalışmalar devam ederken, Cumhuriyetçi senatör Pat Toomey ve Demokrat senatör Kyrsten Sinema da Senato’ya, uzun zamandır çalıştıkları yasa tasarısını sundular.

50 doların altındaki işlemler muaf olacak

Sanal Para Adil Vergilendirme Yasası adındaki tasarının kanunlaşması durumunda, 50 dolar altındaki işlemler için geçerli olacak. Bilindiği üzere ABD’de şu anda her kripto para işleminden elde edilen kazançlar vergi dairesi IRS’e bildirilmek zorunda… Öte yandan 50 dolarlık meblağ, enflasyon verilerine göre de ayarlanacak. Bununla birlikte, yasa tasarısı tüm satışları veya arka arkaya yapılan satışları tek bir işlem olarak kabul ediyor.

ABD’de kripto para lobisinin önemli üyeleri olarak görülen Coin Center, Blockchain Association ve Association for Digital Asset Markets’ın da bu yasa tasarısını desteklediği belirtiliyor.

Haziran ayında, bir başka iki senatör Cynthia Lummis ve Kirsten Gillibrand’ın başını çektiği bir yasa tasarısında da minimum işlem sınırından ilk kez bahsedilmiş ve bu rakam 200 dolar olarak belirlenmişti.

Öte yandan ABD’de kanun çıkarma takvimi, Kasım ayındaki ara seçimler öncesi sona erecek. Senatör Toomey, adaylığını yenilemeyecek ve dolayısıyla hazırladığı kanunun geçmesi için Kongre’de gerekli olan çalışmalarda şu an olduğu gibi bulunamayacak.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl