ABD’de on eyalet Coinbase’e karşı harekete geçti

ABD Menkul Kıymetler Borsa Komisyonu (SEC), Binance borsasına ve CEO'su Changpeng Zhao'ya karşı dava açtıktan bir gün sonra, Coinbase'in düzenleyiciye kaydolmadan yasadışı bir şekilde faaliyet gösterdiğini iddia ederek yasal savaş başlattı. Coinbase’in etrafındaki ateş çemberine 10 ABD eyalet de katıldı.

Kripto para piyasası SEC’nin Coinbase borsasına menkul kıymet davası açmasıyla çalkalanırken ABD eyaletleri de konuyla ilgili harekete geçti.

Davada, SOL, ADA, MATIC, FIL, SAND, AXS, CHZ, FLOW, ICP, NEAR, VGX, DASH ve NEXO’nun da yatırım sözleşmesi statüsünde yer aldıkları belirtildi.

Coinbase’in bu yaşadığı sıkıntılarını arttırmak için diğer ABD eyaletleri de kripto borsası üzerindeki yasal baskıya katılma kararı aldı.

On ABD eyaletinden Coinbase’e karşı yasal işlem

Alabama Menkul Kıymetler Komisyonu tarafından bugün yayınlanan bir bildiriye göre, Alabama, California, Illinois, Kentucky, Maryland, New Jersey, South Caroline, Vermont, Washington ve Wisconsin’den eyalet düzenleyicilerinden oluşan bir düzenleyici ekip Coinbase’e karşı bir ‘Show Cause Order’ (Neden Göster Emri) çıkardı.

Bu emirde “Coinbase, bu menkul kıymetleri teklif etmek veya satmak için bir kayıt olmaksızın staking ödül programı hesaplarını Alabama sakinlerine sunarak menkul kıymetler yasasını ihlal ediyor.” şeklinde bir iddia yer alıyor. Coinbase’e emre yanıt vermesi için 28 gün verildi. Bu süre zarfında borsanın neden Alabama’da kayıtsız menkul kıymet satışını durdurma talimatı verilmemesi gerektiğine dair ikna edici bir argüman sunması gerekiyor

“Halk için sonuçları büyük olur”

SEC, Coinbase’in kripto alım satım platformunu kayıtsız bir ulusal menkul kıymetler borsası, broker ve takas ajansı olarak işlettiği, kripto varlık ‘staking-as-a-service’ programının teklifini ve satışını kaydetmediği için Coinbase’i suçladı. SEC Başkanı Gary Gensler, “Menkul kıymet piyasalarımızın diğer bölümlerinde bu işlevler birbirinden ayrıdır.” dedi. Gensler, Coinbase’in yatırımcıları, dolandırıcılığı ve manipülasyonu önleyen kurallar, uygun açıklama, çıkar çatışmalarına karşı korumalar, SEC tarafından rutin inceleme gibi kritik korumalardan mahrum bıraktığını iddia etti.

SEC’in İcra Bölümü direktörü Gurbir S. Grewal ise sözlerine, “Hoşunuza gitmediği için ya da farklı kuralları tercih ettiğiniz için kuralları görmezden gelemezsiniz. Yatırım yapan halk için sonuçları çok büyük olur.” şeklinde devam etti.

Bu yazının yazıldığı sırada, küresel kripto piyasası yüzde 2.17’lik düşüşle 1.1 trilyon dolara gerilemiş durumda. BTC fiyatı ise yüzde 1.64’lük gerilemeyse 25 bin 967 dolardan işlem görüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl