Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

ABD’de operasyonda ele geçirilen 500 Bitcoin 16 milyon dolar kar ile satıldı

ABD'de 2018 yılında kara para aklama ve sahte kimlik operasyonunda yakalanan bir kişinin, müşterilerinden ödeme olarak aldığı 500'den fazla Bitcoin, 19.2 milyon dolara satıldı. Bitcoin'lerin ele geçirildiği dönemdeki değerinin ise 2.8 milyon dolar olduğu belirtildi.

bitcoin (43) abd

ABD’nin Ohio eyaletinde yapılan Bitcoin satışından 19.2 milyon dolarlık gelir elde edildi. Bu rakamın eyalette şu ana kadar bir suçludan ele geçirilen en yüksek meblağ olduğu belirtildi.

Sahte kimlik karşılığında Bitcoin ödemesi aldı

Ohio polisi, sahte kimliklerin 2015 yılında farkına varmıştı. Yolda bulunan kimliklerin üzerine giden güvenlik güçleri aylar sonra bazı sonuçlara ve Mark Simon ismine ulaştılar. Simon’u da uzun süre izleyen polisler, onun Ohio, Michigan ve Utah’ta sahte kimlik, ehliyet ve bazı belgeler ürettiğini tespit ettiler. Simon bu işlerinin karşılığında müşterilerinden ödeme olarak Bitcoin alıyordu.

Evlere yapılan operasyonda 500’den fazla BTC ele geçirildi

Hatta güvenlik güçleri 2008 yılında da aynı konu üzerinden Simon ismine ulaşmış ancak onun aleyhinde herhangi bir suçlamada bulunacak delil elde edilememişti. Aylar ve hatta yıllar süren çalışmanın ardından polisler, sahte kimliklerin Simon ve onunla birlikte çalışan kişilerle bağlantılı olduğunu kanıtlayacak yeterli bilgilere sahip oldular ve ardından operasyon başlattılar. Simon’un eviyle beraber, diğer evlere de yapılan baskında, birçok sahte kimlik, doküman ile toplamda 500’den fazla Bitcoin ele geçirildi.

Toplam değer o zaman 2.8 milyon dolardı

Dava iddianamesine göre BTC’lerin eld edildiği 23 Şubat 2018 tarihinde toplam değer 5.1 milyon dolardı. Hatta savcıya göre o dönemki düşüşler sebebiyle değer 2.8 milyon dolara kadar inmişti. Simon 2019 yılında mahkemede, kara para aklama ve sahte kimlik üretmekten suçlu bulundu ve 2 yıl hapis cezası aldı.

Davanın bir parçası olarak ise, ele geçirilen Bitcoin’ler satıldı. Bölge savcısı Bridget Brennan, toplam meblağ 19.2 milyon dolar olduğunu açıkladı.

ABD’de bu tür suçlardan ele geçirilen varlıklar, operasyona katkı sağlayan yerel polis departmanları ve devlet kurumları arasında paylaştırılıyor. Bir miktar da, suçtan ötürü mağdur olan kişilere veya yakınlarına veriliyor. Tüm bunların ardından kalan miktar da devlet hazinesine aktarılıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl