ABD’de sabit coin’ler konusunda SEC iddiası: Regülatör olacak

ABD'de uzun süredir tartışma konusu olan sabit coin'ler hakkında önemli bir karar verildiği ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) bu konuda regülasyonlardan sorumlu kurum olacağı iddia edildi. Hazine Bakanlığı'nın da bu hafta yayımlaması gereken ilgili raporunda bu konuya değineceği belirtiliyor.

Kripto paralar hakkında en çok tartışmanın yapıldığı ülkelerden biri olan ABD’de, sabit coin’lerin geleceği de uzun süredir merak konusu olurken, bu tür kripto paraların da hangi kurum tarafından regüle edileceği de belirsizdi.

Düzenleyici olma yolunda büyük adım

Amerikan medyasından Bloomberg’in haberine göre, SEC bu konuda regülasyonlardan sorumlu kurum olarak ön plâna çıkarılacak. ABD Hazine Bakanlığı’nın da uzun süredir merakla beklenen sabit coin raporunda kurumun bu konuda pozisyonlanmasını net şekilde önereceği ifade edildi. Bloomberg, kaynaklarının ismini onların talebi üzerine açıklamayacağını belirtti.

Bilindiği üzere ABD’de kripto paraların genel anlamda hangi kurum tarafından regüle edileceği konusu hala belirsiz. Bu konuda Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) ve SEC öne çıkıyor. Ancak Hazine Bakanlığı’nın raporunda bir kesinlik yok ve sadece bir öneri olarak SEC ön plâna atılacak.

Banka mevduatlarıyla aynı kanunlara tâbi olması istenecek

Kaynaklardan ayrıca önemli bir bilgi daha geldi ve Hazine Bakanlığı’nın sabit coin raporunda ayrıca Kongre’ye sabit coin’lerin de banka mevduatlarıyla aynı kanunlara tâbi olması yönünde yasa çıkarılmasının önerileceği belirtildi.

Gensler’ın lobiciliği başarılı oldu

SEC başkanı Gensler daha önce kripto paralara olan karşı duruşuyla bilinen senatör Elizabeth Warren’ın mektubuna verdiği cevapta kurumunun daha çok yetkiye ihtiyacı olduğunu söylemişti. Haberde Gensler’ın bu konuda bir süredir yaptığı lobiciliğin de başarılı olduğu ve devletin uzun süreli regülasyon plânına rağmen konuya hemen el atmak istediği yazıldı.

Haberde ayrıca, kripto para endüstrisinin Gensler’ı şu anda bile “aşırıya kaçan bir karakter” olarak gördüğü ve onun bu hamlesinin de onları memnun etmeyeceği belirtildi.

Bilindiği üzere en büyük sabit coin olan USDT’nin ihraççısı olan Tether şirketi, Şubat ayında New York Başsavcılığı’ndan Bitfinex borsasıyla beraber ceza almıştı. Tether, bu ay başında da CFTC’den 41 milyon dolarlık bir ceza daha aldı. Dolayısıyla ABD devlet kurumları zaten bir süredir sabit coin’ler ve ihraççılarını yakından gözlüyor denilebilir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl