ABD’de son teklif: Küçük kripto işlemleri vergiden muaf olsun

ABD'de son aylarda ciddi şekilde konuşulan kripto paralardan vergi alınması konusunda çift partili milletvekillerinden yeni bir yasa tasarısı geldi. Sanal Para Vergi Yasası adındaki tasarıda küçük meblağlı kripto para işlemlerinin vergiden muaf tutulması hedefleniyor.

ABD’de ikisi Cumhuriyetçi ikisi de Demokrat olan 4 Kongre üyesi, dijital varlıkların günlük kullanımını daha kolay hale getirmek için hazırlanmış bir yasa tasarısı önerdi. Bilindiği gibi ABD’de şu anda kripto para yatırımcıları aldıkları kripto parayı satıncaya kadar olan fiyat değişimini bildirmek ve aradaki fark üzerinden vergi ödemekle mükellefler.

Sanal Para Vergi Yasası’nda ise kripto para işlemlerinin ardından elde edilen gelir 200 dolar ya da bu rakamın altındaysa, kişi vergiden muaf tutuluyor. Demokrat Kongre üyesi Suzan DelBene ve Cumhuriyetçi üye David Schweikert, kanun tasarısını ilk kez dün tanıttılar.

“Günlük hayat için uygun hale geldiler”

DelBene yaptığı açıklamada, ABD vergi yasalarının dijital ekonomideki büyümeyi desteklemek için evrimleşmesi gerektiğini söyledi:

“Sanal paralarla ilgili eski regülasyonlar, günlük hayatımızda kullanım potansiyelini hesaba katmıyor ve bunun yerine daha çok bir hisse senedi veya ETF gibi görülüyorlar ancak, sanal paralar son birkaç yılda, günlük hayatımızdaki kullanıma uygun hale geldiler.”

Ocak 2020’de de sunulmuş ama geçerli oy sayısını almamıştı

DelBene ve Schweikert, 2020 yılının Ocak ayında da aynı yasa tasarısını sunmuş ancak tasarı Meclis’te gereken oy sayısına ulaşmamıştı.

Konuyla ilgili konuşan Blok Zinciri Birliği yöneticisi Kristin Smith de yaptığı bir basın açıklamasında küçük harcamaların önemine değindi:

“Perakende satışlarda dijital paraların artarak kullanılması, Amerikan vatandaşlarının bu konudaki vergi yasalarını daha çok öğrenmesini gerektiriyor. Her gün yapılan küçük çaptaki işlemlerden vergi alınmaması, tüketicilere getirilen yükü azaltacaktır”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl