ABD’de tarım dışı istihdam verileri geliyor: Bitcoin fiyatını nasıl etkileyecek?

Dünyanın en büyük ekonomisi olarak kabul edilen ABD'de tarım dışı istihdam verileri bugün TSİ 16.30'da açıklanacak. Uzmanların 400 bine kadar iş kaybının olabileceğini öngördüğü, hatta Beyaz Saray'ın "Rakamlar kötü gelebilir" uyarısı yaptığı veriler, Bitcoin başta olmak üzere kripto para fiyatlarını da etkileyebilir.

Omikron vakalarının tüm dünyada olduğu gibi ABD’de de rekor seviyeye ulaşması, tarım dışı istihdam rakamlarını da olmsuz etkileyebilir. Uzmanlar 400 binlik iş kaybı ilâ 150 binlik pozitif istihdam rakamları arasında tahminlerde bulunuyor.

Ocak ayında negatife dönmüş olabilir

Bazı önde gelen Wall Street uzmanlarının yorumlarına ve maaş bordrosu kayıt firması ADP’den alınan verilere bakıldığında Ocak ayında istihdam ciddi şekilde yavaşlamış hatta negatife dönmüş olabilir. ADP, Çarşamba günü yayımladığı  raporda şirketlerin Ocak ayında 301 bin işçi çıkardığını bunun en büyük sebebinin ise Omikron virüsünün hızlı şekilde yayılması olduğunu belirtti.

İşsizlik maaşı talep edenlerin sayısında rekor

ABD Nüfus Sayımı Bürosu’nun 29 Aralık-10 Ocak arasında düzenlediği ankette de yaklaşık 9 milyon Amerikalı’nın ya hasta olduğu ya da virüse yakalanan yakınlarıyla ilgilenmek zorunda olduğu için işine gidemediği belirtildi. Öte yandan 15 Ocak haftasında da işsizlik maaşına başvuran kişi sayısı da son 10 ayın zirvesine çıkmıştı.

Bitcoin fiyatı nasıl etkilenecek?

Tarım dışı istihdam verilerinin nasıl geleceği büyük ihtimalle kripto para fiyatlarında da en azından kısa süreli bir volatilite yaratacak. Son bir kaç gündür 35 bin ilâ 38 bin dolar arasında gidip gelen Bitcoin fiyatı verilerin açıklanmasıyla birlikte sert hareketler yapabilir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl