ABD’de tarım dışı istihdam verileri resmen açıklandı

ABD'de merakla beklenen tarım dışı istihdam verileri öngörülerin ciddi şekilde üzerinde geldi ve +467 bin kişi olarak açıklandı. Beklentiler, +150 bin ilâ -200 bin arasında değişiyordu. Açıklamanın ardından Bitcoin'de de düşüş geldi ve en büyük kripto para 37 bin 600 dolar seviyesine çekildi.

ABD’de uzmanların ciddi şekilde fikir ayrılığına vardığı ve +225 binden -200 bine kadar giden tahminlerin yapıldığı, hatta Beyaz Saray’ın “Rakamlar kötü gelebilir” diye açıklama yaptığı tarım dışı istihdam verileri, tahminlerin çok ötesinde geldi ve +467 bin olarak açıklandı.

Resmi açıklamanın ardından Bitcoin’de düşüş geldi ve en büyük kripto para 38 binden 37 bin 600 dolar seviyesine indi.

Beyaz Saray ve Goldman Sachs bile açık ara tutturamadılar

Özellikle Omikron vaka sayılarındaki rekor seviye ve maaş bordrosu kayıt firması ADP’den alınan verilerin gösterdikleri, Ocak ayı tarım dışı istihdam rakamlarının ciddi şekilde düşük geleceği yorumlarının yapılmasına neden olmuştu. Ayrıca ADP, Ocak ayında 301 bin işçi çıkarıldığını bunun en büyük sebebinin de Omikron virüsünün hızlı şekilde yayılması olduğunu belirtmişti. Beyaz Saray da açıklama öncesi, “Rakamlar kötü gelebilir” uyarısında bulunmuştu.

ABD’li dev yatırım bankası Goldman Sachs -250 binlik rakam beklentisi olduğunu açıklamıştı. Gelen +467 binlik pozitif rakam ise GS’nin yaklaşık 700 binlik bir yanılma yaşadığını gösteriyor.

Ocak ayındaki işsizlik ise %4 olarak açıklandı. Burada da beklentiler %3.9 seviyesindeydi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl