ABD’de tarım dışı istihdamda ciddi artış: Bitcoin’de yükseliş

ABD'de tarım dışı istihdam rakamları Şubat ayında beklentilerin ciddi şekilde üzerinde geldi ve 678 bin arttı. Rakamların açıklanmasının ardından Bitcoin'de 300 dolarlık bir artış oldu.

ABD’de Şubat ayındaki tarım dışı istihdam verileri de beklentilerin üzerinde geldi. Beklenti 400 binin üzerindeydi ancak artış 678 bin oldu.

Yapılan açıklamanın ardından Bitcoin’de 300 dolarlık bir artış oldu. En büyük kripto para 41 bin 700 dolara kadar çıktı ancak daha sonra yeniden eski seviyesi olan 41 bin 400 dolara indi.

İşsizlik oranında düşüş

Hatırlanacağı üzere Şubat ayında açıklanan Ocak verileri de beklentilerin ciddi şekilde üzerinde gelmişti. Birçok finansal kurum, eksi 250 bin ilâ artı 150 bin arasında bir rakam beklerken, 400 binlik artış gelmişti. İşsizlik oranı da yüzde 4’ten yüzde 3.8’e geriledi.

Geçtiğimiz birkaç ayda, özellikle Kovid-19 vakalarında görülen rekor artış, başta yüksek temaslı hizmetler sektöründe çalışacak işçilere olan talebi ciddi şekilde azaltmıştı. Uzmanlar Şubat ayındaki artışı, azalan Omicron vakalarıyla beraber endüstrilerdeki kazancın artmasına bağlıyor.

Gündelik çalışanların ve konaklama endüstrisi hizmetlerinde 179 bin, eğitim ve sağlık hizmetlerinde toplamda 223 bin artış oldu. Bu sektörler, koronavirüsten en büyük darbeyi alan işkollarıydı.

Fed başkanı Powell “İşsizlik azalıyor” demişti

Salı ve Çarşamba günleri Kongre’de komisyonların önünde birer konuşma yapan Fed başkanı Jerome Powell da, ABD’de işsizliğin gittikçe azaldığını, hatta daha iyi bir işe girmek istediği için işini bırakanların sayısının bile arttığını dile getirmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl