Bitcoin, tarım dışı istihdam verisinin açıklanmasıyla sert yükseldi

Uzun süredir ekonomik kriz, enflasyon ve faizlerin nereye gideceği yönünde tartışmaların yaşandığı ABD'de tarım dışı istihdam beklentilerin çok altında kaldı. Uzmanlar ise bunun dolar için olumsuz, Bitcoin için olumlu bir durum olduğu kanısında...

ABD’de Çalışma Bakanlığı’nın, tarım dışı istihdamın 235 binde kaldığını açıklaması ve rakamın beklentilerin çok altında kalmasının Bitcoin’e olumlu etkileri bugün öğle saatlerinden itibaren görülmeye başlandı.

733 bin olarak beklenen rakamın 3’te 1’lik oranda gelmesi, TSİ sabah saatlerinde 49400 dolar seviyelerinde olan Bitcoin’in öğle saatlerinde 50940 dolara kadar yükselmesine sebep oldu. Bitcoin’in piyasa değeri de fiyat artışıyla birlikte 1 trilyon dolar seviyesine oldukça yaklaştı. Bitcoin, bu fiyat hareketiyle teknik açıdan önemli bir direnç bölgesi olan 50 bin 500 doları da aşmış oldu.

Delta varyantı adeta kâbus oldu

Geçtiğimiz günlerde koronavirüsün Delta varyantı sebebiyle FED başkanı Jerome Powell’ın, tahvil alımını azaltma konusundaki belirsizliğin altını çizmesinin ardından istihdam rakamları da beklentilerin altında kaldı. Uzmanlar, bir aylık raporun tüm ekonomi gidişatı için büyük bir gösterge olamayacağını belirtseler de, aynı zamanda aylık 120 milyar dolarlık tahvil alımının azaltılmasını engelleyeceğini aktarıyorlar.

Bitcoin’e yaradı!

ABD doları açısından olumsuz olan bu durum çok kısa sürede bile Bitcoin’e yaramış gözüküyor. Kripto para yatırımcıları ABD Merkez Bankası FED’in, parasal genişleme politikasının doların değerini azaltırken, sınırlı arza sahip Bitcoin’e değer katacağını düşünüyorlar. Bitcoin, gelenek piyasanın merkezi olan Wall Street tarafından da genelde spekülatif bir varlık olarak gözüküyor.

İstihdam açıklamasında ayrıca Temmuz ayının rakamı olan 943 bin de, 962 bin olarak revize edilirken, Amerikan nüfusunun çalışan ya da aktif olarak iş arayan kesiminin yüzdesini belirleyen işgücü katılım oranı da Temmuz ayındaki gibi değişmeden, %61.7’de kaldı.

Bitcoin ve doların zayıflığı

İstihdam raporu, ABD’de tarihin her döneminde doların yabancı piyasalardaki gücünü belirleyen bir etken ve bu yüzden özellikle geçen hafta FED başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole konferansındaki açıklamalarının ve bu raporun ardından Bitcoin’de yaşanan yükseliş de normal bir durum olarak gözüküyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl