ABD’de TÜFE’den sonra ÜFE’den de iyi haber: Bitcoin’de yükseliş

ABD'de dün açıklanan tüketici fiyat endeksinin ardından bugün de üretici fiyat endeksinden iyi haber geldi. Şubat ayı rakamlarının beklenenden düşük gelmesi, Bitcoin'de artış getirirken, dolar endeksi ise az da olsa geriledi.

ABD’de üretici fiyat endeksi (ÜFE), yıllık bazda %4,6 artış gösterdi. Uzmanların beklentileri ise %5.4’tü. Yükselişin beklenenden çok daha az olması ise emtialarda yükseliş getirdi. Dün 26.500 dolara çıkan ancak daha sonra yeniden 25 bin doların altına inen Bitcoin, tekrardan 25.000 seviyesinin üzerini gördü.

Fed’in 50 baz puan artış ihtimali düşüyor mu?

Bilindiği üzere ABD Merkez Bankası (Fed) gelecek hafta FOMC toplantılarına başlayacak. 21-22 Mart günleri yapılacak toplantıların ardından, kurum 22 Mart günü faiz kararını açıklayacak. Fed başkanı Jerome Powell’ın geçtiğimiz hafta ABD Senato komisyonları önündeki konuşmasının ardından 50 baz puan artış ihtimali ciddi şekilde artmıştı. Powell, “Verilere bakacağız ve istediğimiz gibi gelmezse, beklenenden yüksek artış yapmakta çekingen olmayacağız” demişti.

Ancak cuma günü başlayan ve hafta sonu da zirve yapan bankacılık krizi, 50 baz puan ihtimalini ciddi şekilde azaltmıştı. Uzmanlar 25 baz puan ile faiz artışı yapılmayacağı yönünde tahminlerde bulunuyorlar.

CME Group’un Fed fonları vadeli işlemlerinde 50 baz puan ihtimali şu anda görülmüyor. Hiç artış olmaması yönündeki tahmin oranı %44.6 olurken, 25 baz puan ise %55.4’ten fiyatlanıyor.

Haberin yayınlandığı dakikalarda ise Bitcoin yaklaşık 25.200 dolardan işlem görüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl