Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

ABD’de yapılan anket Bitcoin düşüşünde Elon Musk etkisini gösterdi

Tesla CEO'su Elon Musk'ın Bitcoin ve çevreye etkileriyle ilgili tweet'leri konusunda bir anket yapıldı. ABD'li yatırımcıların bir bölümü Musk'ın yorumlarından sonra Bitcoin'lerini sattıklarını açıklarken, bazıları ise tweet'ler atılmadan önce Bitcoin madenciliğinin çevre üzerindeki etlkileri hakkında en ufak bir fikri bile olmadığını belirtti.

ABD’li yatırımcıların yüzde 50’lik kısmı Bitcoin‘in çevreye etkilerinin kendileri için bir problem olduğunu belirttiler. Yapılan anket yatırımcıların bir bölümünün Tesla CEO’su Elon Musk’ın açıklamaları sebebiyle bu konuda endişelendiklerini gösteriyor.

Musk’ın büyük etkisi çok net görüldü

Investing.com’un web sitesinden yayınladığı anket sonuçlarına göre, 1103 katılımcının yüzde 49’luk bölümü ‘Bitcoin’in çevre için zararlı olmasını’ bir yatırımcı gözüyle sorun olarak görüyor. Anket ayrıca, Mayıs ayında Bitcoin’in çevreye etkileri konusunda tweet atan Musk’ın yorumlarının, katılımcılar üzerinde ne kadar büyük etkisi olduğunu da ortaya çıkardı.

Musk’ın konu hakkındaki tweet’lerinden sonra Bitcoin’de yüzde 50’den fazla bir düşüş yaşanmıştı. ARK Invest CEO’su Cathie Wood da, 16 Haziran’daki bir konuşmasında, yaşanan büyük düşüşün, insanların Bitcoin madenciliğinde harcanan ciddi miktarlarda elektrik konusunda farkındalık sahibi olmasından kaynaklandığını belirtmişti.

Musk tweet atınca Bitcoin sattılar

Ankete katılanların yüzde 70’i çok daha ‘yeşil’ bir kripto parayı tercih edeceğini söylerken, yüzde 36’lık kısım ise Musk’ın tweet’lerinden önce, Bitcoin ile çevresel etkileri arasındaki bir bağlantıdan haberi bile olmadığını belirtti. Ankete katılanların yüzde 30’luk kısmı geçen ay Bitcoin’lerini sattığını açıklarken, 5’te 1’lik bölüm ise bu kararı almalarında TESLA CEO’sunun çevre hakkındaki yorumlarının etkili olduğunu söyledi.

Yüzde 33 rahatsız edici buldu

Katılımcıların yüzde 33’ü Musk’ın tweet ve yorumlarını ‘rahatsız edici’ bulurken, yüzde 22 ‘haksız’, yüzde 27’lik kısım ise ‘eğlenceli’ bulduğunu belirtti.

Investing.com analisti Jesse Cohen konuyla ilgili yaptığı yorumda, Musk’ın önce ‘kripto kralı’ olarak ilân edildiğini ancak daha sonraki hareketleri sebebiyle düşman kazandığını belirterek, “Fiyatı psikoloji ve hissiyata göre değişen bir varlığın bu anlamda toparlanması zor olabilir” dedi.

Yüzde 51 Musk’ın çok fazla gücü olduğuna inanıyor

Katılımcılara, Musk’ın kripto paralar konusundaki manipülasyonlarının, bu konu hakkındaki fikirlerini değiştirip değiştirmediği de sorulunca, yüzde 51’lik kısım Tesla CEO’sunun çok fazla gücü olduğunu belirtirken, yüzde 24 ise dolar milyarderi yatırımcının bu konuda çok fazla etkisinin olmadığını düşündüğünü söyledi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl