ABD’de yıllık enflasyon 40 yılın rekorunu kırdı: Bitcoin’de düşüş

ABD'de merakla beklenen enflasyon rakamları açıklandı. Yıllık %7,5'luk enflasyon son 40 yılın da rekorunu kırdı. Açıklama öncesi 45 bin dolar civarında seyreden Bitcoin, açıklamanın ardından ise 43 bin 500 doların da altına indi.

Son dönemde ABD’de enflasyon rakamlarının üst üste rekorlar kırması ABD Merkez Bankası’nın (Fed) parasal sıkılaşma politikası konusunda daha hızlı davranmasına neden olmuştu. Fed gelen yüksek enflasyon rakamlarının ardından Mart ayında faiz yükseltme politikasına gideceğini açıklarken, kararın Aralık ayında duyulmasının ardından kripto para piyasalarında da düşüş meydana gelmişti.

İşte bugün TSİ 16.30’da ABD’de yeni enflasyon verileri açıklandı. Yüzde 7,5’luk enflasyon 1982’den bu yana ulaşılan en yüksek rakam oldu. Beklentiler %7,2 ilâ %7,3’tü. Yıllık enflasyon verisinin beklenenden yüksek gelmesi, Bitcoin’de de düşüş getirdi. Rekor rakam, yatırımcıların Mart ayındaki muhtemel faiz artırımının daha yüksek seviyede olacağı endişesiyle satış baskısı yarattı. Açıklama öncesinde 45 bin dolar civarında seyreden Bitcoin, açıklamadan sonra ise 43 bin 500 doların da altına indi. En büyük kripto para haberin yazıldığı dakikalarda ise yaklaşık 43 bin 800 dolardan işlem görüyor.

Öte yandan aylık bazda enflasyon oranı da yüzde 0,6 oldu. Burada beklendi yüzde 0,4’tü.

Ne kadar faiz artırılacak?

Enflasyonun rekor seviyede gelmesi gözleri bir kez daha Fed’e çevirdi. Uzmanlar 25 ilâ 50 baz puan faiz artırımı arasında gidip gelirken, yeni açıklanan rakamlarla birlikte 100 baz puan iddiaları da telaffuz edilmeye başlandı.

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl