ABD’deki son dakika kripto para önerisi büyük tartışma yarattı

ABD'deki altyapı kanun teklifi içindeki kripto para maddeleri yoğun şekilde tartışılmaya devam ederken, senatörler Mark Warner ve Rob Portman gece yarısı değişiklik paketiyle geldi. Beyaz Saray'ın da bu son dakika önerisine destek veren açıklaması tartışmayı daha da büyüttü.

Kripto paralarda regülasyon ve vergi konusu gittikçe daha büyük tartışmalara yol açıyor. Altyapı yasa tasarısının kripto para bölümüyle ilgili olarak dün gece senatörler Mark Warner ve Rob Portman son dakika değişikliği önerdiler. Bu öneri Beyaz Saray’dan destek alırken, kripto para topluluğunun ise büyük tepkisini çekti.

Kripto para topluluğu, yeni yapılan değişikliğin, sadece iş kanıtı madenciliği (Bitcoin vb.) ve kripto para yazılım ve donanım ürünlerinin satışlarına kolaylık sağlıyor olmasına büyük tepki gösteriyor.

Hatırlanacağı üzere senatörler Ron Wyden, Cynthia Lummis ve Pat Toomey’nin önerdiği değişiklikte ise hem madenciler hem de yazılım geliştiricilerinin ve nod operatörlerinin korunması ve bu vergiden muaf tutulmasını öneriliyordu.

Beyaz Saray’dan Mark Warner-Rob Portman önerisine destek

Biden yönetimi ise, Perşembe günü ABD saatiyle gece yarısı Twitter’da paylaşılan ve Beyaz Saray Basın Sekreter Yardımcısı Andrew Bates’e atfedilen bir açıklamada, senatörler Mark Warner ve Rob Portman’ın değişiklik önerisini “uzlaşma” olarak adlandırdılar ve bu pakete destek verdiler:

“Başkan Wyden’a bu problemin Senato tarafından görülmesini sağladığı için teşekkür ederiz ancak senatörler Warner ve Portman tarafından önerilen değişiklik doğru dengeyi sağlamıştır ve vergi uyumluluğu konusunda bizi ileriye götürecektir”

Wyden: İş kanıtı iklim için kötü

Öte yandan bir başka tartışma da dikkat çekti. Kripto para topluluğunun istediği değişikliklere daha yakın bir teklif yapan grubun içinde bulunan Ron Wyden’ın da iş kanıtı madenciliğini doğaya zarar veren bir uygulama olarak göstermesi de kripto para topluluğundan tepki aldı. Wyden, Mark Warner-Rob Portman teklifinin sadece madencileri koruduğunu belirterek attığı tweet’te şunları söyledi:

“Warner-Portman-Sinema teklifi, proof of work olarak adlandırılan ve kripto para teknolojisinin iklime en çok zarar veren formunu hükumet yasaklarıyla korumaya almaktadır. Bu değişiklik teklifinin geçmesi hem iklim hem de inovasyon için hatadır”

Senatör Cynthia Lummis de benzer bir tweet attı ve “Bizim teklifimiz madencileri olduğu gibi yazılım geliştiricilerini de korumaktadır. Diğer böyle değil. Burada yapılan seçim çok açıktır.” ifadelerini kullandı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl