ABD’deki trilyon dolarlık paketten kripto paralara vergi maddesi çıktı

ABD'de Joe Biden'ın Mart sonunda açıkladığı altyapı paketinin görüşmeleri için iki parti senatörleri aylar sonra anlaşmaya vardı. Kongre'de görüşülmeye başlanması beklenen kanun teklifinde kripto para işlemlerinden vergi alınması da bulunuyor. Hedef, bu vergi kaleminden yaklaşık 28 milyar dolar toplamak.

ABD’de özellikle köprüler, yollar, internet erişimi, havalimanları gibi altyapı projeleri için harcanması beklenen 1 trilyon dolarlık fona kripto para vergilerinden de destek alınması düşünülüyor. Kongre’de tartışılacak olan kanun teklifinde, borsalar ve diğer platformlara yeni regülasyon kuralları getirilerek, yatırımcıların işlemlerinin öğrenilmesi ve bu sayede yaklaşık 28 milyar dolar vergi toplanması plânlanıyor.

CoinDesk’in haberine göre, yasa tasarısında herhangi bir “broker” herhangi bir dijital varlığı transfer etmesi durumunda, bunu raporlamak zorunda kalacak. Taslak, dijital varlıkları “kriptografik ve güvenli şekilde dağıtılmış bir deftere kaydedilen herhangi bir dijital varlığı temsil eden değer” olarak tanımlarken, “broker” terimini de merkezi olmayan borsalar ve kişiden kişiye (P2P) piyasaları da dahil etti.

Tasarının dosyasında, işletmelerin 10 bin doların üzerinde yaptıkları nakit ödemelerin resmi kanallara bildirilmesi kanununa dijital varlıkların da eklendiği bilgisi verilirken, bu yasa tasarısının geçmesi durumunda, altyapı paketine kripto para vergilerinden 28 milyar dolar katkı gelmesinin plânlandığı belirtildi.

Kripto para vergi kurallarının yanında, koronavirüs fonları, yakıt satışları ve açık artırmaların da olduğu 14 vergi toplama kategorisi bulunuyor.

“Bireyler artık işlemlerini raporlamak durumunda kalabilir”

Yeni kanun teklifindeki bu maddeleri yorumlayan Blockchain Association üst yöneticisi Kristin Smith, “Kripto paralarla içli dışlı olan bireyler artık işlemlerini bildirmek zorunda kalabilirler” dedi ve şu ifadeleri kullandı:

“Bu yazılanlardan benim tercüme ettiğim anlam, yazılım cüzdanı geliştiricileri, donanım cüzdanı üreticileri, multisig servis sağlayıcıları, likidite sağlayıcıları, DAO token sahipleri ve hatta potansiyel olarak madencilerin bile bu uygulamaya dahil edilebileceğidir.”

1 trilyon dolarlık altyapı harcamaları; temiz ve atık su projeleri, demiryolları, internet servisleri, körü ve yolları içeriyor. ABD Başkanı Joe Biden da yaptığı açıklamada, kanun teklifi için çalışan ekibini övdü ve onay veren iki partinin de yüzde 100 olarak istediğini alamadığını belirtti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl